31 Haftalık Gebelik Süreci

0
119

Artık hamileliğinizin 7. ayına girmiş bulunmaktasınız. Karnınızın iyice büyüdüğünü net bir şekilde fark ediyorsunuz. Bebeğinizin boyu 41 cm’ ye ulaşmış durumda ve kilosu da 1500 gr. kadardır. Sanki karnınızda dört adet portakal taşıyor gibi hissetmeniz normaldir. Bebeğiniz büyümeye devam edecek ve doğum zamanına gelince daha büyük olacaktır. 31 haftalık gebelik esnasında bebeğinizin beyin bağlantılarında gelişmeler görülecektir.

31 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebeğinizdeki Gelişmeler

Bebeğiniz karnınızda bilgi topluyor, ışığa alışmaya çalışacak ve toplam beş duyu organından sinyaller almaya başlayacaktır. Artık ne zaman uyuduğunu ve ne zaman kalktığını da anlayabileceksiniz. Kafasını oynatabilecek durumdadır. Bacakları, kolları ve vücudu ihtiyacını duyduğu vücut yağına sahip olabilecektir. Sizin çektiğiniz en büyük sıkıntı ise uyku problemidir. Bebeğin büyümüş olması, sürekli hareket ediyor olması sizin uyku problemi yaşamanıza ve rahat edememenize neden olacaktır. Uykuya geçiş aşamasına kolay bir şekilde geçemeyeceksiniz. Bu durumda olmanızda bir sıkıntı yoktur çünkü bebeğinizin bu şekilde hareketli olması sağlıklı ve aktif olduğu anlamına gelmektedir.

31 Haftalık Gebelik Sürecinde Sizde Meydana Gelen Değişiklikler

İlk gebe kalındığı zamandan itibaren kilo alımına başlayacaksınız. Buna şaşırmamak elinizde olmamakla birlikte anlaşılabilir bir durumudur. Doğuma kadar bir anne adayı yaklaşık olarak 12 ila 14 kilo arasında kilo alacaktır. Her anneye göre kilo alımı farklılıkları oluşabilmektedir. Kimi anne daha fazla kilo alırken kimi anne daha az kilo alacaktır.  31. haftalık gebelik esnasına kadar ve ondan sonra da kilo alımı gerçekleşecektir. 31. haftaya kadar bir anne adayı 9 ila 11 kilo arasında kilo alacaktır. Kilonuzla ilgili kendinizi iyi hissetmiyorsanız doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Doktorunuz bir diyetisyene gitmenizi de önerebilecektir.

31 Haftalık Gebelik Döneminde Kasılmalar Normal Mi?

Bazı durumlarda rahim kaslarınızın kasıldığını hissedeceksiniz. Bu kasılmalar hamileliğin ikinci haftası itibariyle başlayacaktır. Bu kasılmalar 30 saniye kadar sürecektir ve bu dönemde düzensiz, acısız olacaklardır. Düzenli kasılmalar normal doğum yapabileceğinizin habercisidir. Düzenli olarak 4’den fazla olacak şekilde kasılmalar hissederseniz bu doğumun habercisi olacaktır. Hemen doktorunuzu aramalısınız.

31 Haftalık Gebelik Sırasında Süt Gelir Mi?

Son zamanlarda göğsünüzden bir madde gelmeye başlar, bu madde kolostrum denen bir sıvıdır. Çok olması durumunda göğüs pedi kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede çamaşırınız sürekli kirlenmemiş olacaktır. Gelmiyorsa da panik olmamalısınız. Damlamasa da göğüsleriniz elbette kolostrum üretiyordur. Normalde kullandığınız sutyenlerde rahat edemiyorsanız emzirme sutyenlerinden kullanmaya başlayabilirsiniz. Emzirme sutyeni alırken dikkat etmeniz gereken konu bir beden büyük almanızdır.31 haftalık gebelik süreci

31 Haftalık Gebelik Döneminde İdrar Kaçırma Hakkında

31 haftalık gebelik dönemine girildiğinde rahminiz idrar kesenize doğru daha çok baskı yapmaya başlayacaktır. Böylece eskiden olduğu gibi idrarınızı tutamazsınız. Depolamanız eskisi gibi kolay olmayacaktır. Daha sık idrara çıkma isteğiniz oluşacaktır. Bu duruma artık daha dikkatli ve özenli yaklaşmayı öğrenmeye başlayacaksınız. Örneğin bir davete gittiğinizde tuvalete en yakın masaya oturmanız sizin için en mantıklı olan hareket olacaktır. Tuvaleti tutmak hamile olsanız da olmasanız da çok zararlı bir hareket olacaktır. Mesane iltihaplanmalarına kadar yol açabilecek hastalıklara neden olabilirsiniz. Bu durum sonucunda rahminiz bu iltihaplanmadan etkilenecek ve sonucunda erken kasılmalar yaşamanıza neden olacaktır.

31 Haftalık Gebelik Sürecinde Baş Ağrıları

Gebelikte baş ağrısı da çok yaşanılan bir durumdur.  Son üç ayda baş ağrılarının görülmesi son derece normaldir. Baş ağrısı nedenleri arasında sayılabilecek stres, hava sıcaklığı, uykusuzluk gibi sorunlardır. Baş ağrılarınız şiddetli bir şekilde oluyorsa bu durumu doktorunuza başvurmalısınız.

31 Haftalık Gebelik Sürecinde Varis Sorunsalı

Hamilelik hormonları ve artan kan hacmi ve aynı zamanda büyüyen rahminiz kan damarlarınıza baskı yapmaktadır. Bu durum varis oluşumu için uygun ortam sağlayacaktır.  Bunun önüne geçebilmeniz için hareket etmeli, bol bol yürümelisiniz. Egzersizlere başlamalısınız. Ufak hareketler sizi ve bacaklarınızı rahatlatacaktır. Bunun nedeni bacaktaki kan dolaşımının hızlanmasıdır. Varis sorunundan böylece kurtulmuş olacaksınız.

31 Haftalık Gebelik Sürecinde Burun Tıkanıklığı

Geniz eti şişmesi ile birlikte burun tıkanıklığı ortaya çıkmıştır. Tıpkı ayak şişmesi, karın şişmesi ve parmaklarınızın şişmesi gibi geniz etiniz de şişebilecektir. Bunu engellemek için burun bantları kullanabilirsiniz veya deniz suyu içerikli burun spreyleri kullanabilirsiniz.

31 Haftalık Gebelik Sürecinde Sırt Ağrıları

Karnınızın büyümesiyle birlikte büyüyen karnınız sırtınıza yaslanmaya başlar. Bu durumda yapacağınız hamilelik yogası sizi oldukça çok rahatlatacaktır. Doğum öncesi yogayı günlük olarak öğrenip uygulamaya başladığınızda zihniniz rahatlayacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER