3 Haftalık Gebelik Dönemi

1
526

Hamileliğin üçüncü haftasında olan anneler artık olayları daha iyi hissederler. Bebeğiniz çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Yani üçüncü haftada olan bebek, dikkate değer bir şekilde büyüyen bir hücredir. Üç haftalık bir bebeğin tahmini boyutu bir haşhaş tohumu tanesi, tahmini boyu 0,03 mm, tahmini ağırlığı ise 0,06 gramdan daha küçüktür. Haftalar ilerledikçe bu hücrenin yavaş yavaş insan şeklini aldığını, küçük elleri ve bacaklarının belirmeye, kafatasının biraz biraz büyümeye başladığını fark edeceksiniz. 3 haftalık gebelik döneminde artık bebeğinizin ikiz olup olmayacağını öğrenebilirsiniz. Çünkü ikiz hamilelikte yumurtaların birden fazla yumurta salması ya da yumurtanın rahimde ikiye bölünmesi olayları gözlemlenmektedir. Bu haftada ise bunu görebileceksiniz.

3 haftalık gebelik
3 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz henüz oluşmaya yeni başlamıştır. Bu nedenle bazı belirtileri görmeniz normaldir.

 3 Haftalık Gebelik Döneminde Bebek Gelişimi

3 haftalık gebelik döneminde, başarılı bir şekilde hamilelik işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu tarihe kadar yapılan hamilelik testinin pozitif çıkma durumu muhtemel değildir. Buna rağmen bebeğiniz, hızla gelişimini devam ettiriyor olacaktır. Bebeğinizi oluşturacak o küçük hücre baş döndürücü bir şekilde büyüyecek ve hamileliğiniz ilerledikçe bebeğiniz, 2 ila 4 kilogram boyutuna ulaşana kadar gelişecektir. Artık bebeğiniz sizin ve eşinizin kromozomlarından oluşmaktadır ve her birinizden 23 kromozom alarak oluşumuna tamamlamaya başlayacaktır.

3 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Vücudundaki Gelişmeler

3 haftalık gebelik döneminde artık yavaş yavaş vücudumuzdaki bazı değişimler ile endişe duymaya başlamanız doğal bir durumdur. Kadınlar adet dönemleri gecikene kadar hamileliğin fiziksel belirtilerini fark edemezler. Bazen ovülasyonda, hamilelikte, döllenmede ara kanamalar ve lekelenmeler meydana gelebilir. Bu tamamen normaldir ve başarılı bir hamileliğin belirtileri olmaktadır. Vücudumuza iyi bakmanın tam zamanıdır. Bu evrelerden itibaren ve tüm hamilelik boyunca, bebeğinizin sağlığı için sigaradan ve alkolden uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra ağrılarınızda kafanıza göre haplar içmemelisiniz. Bu evrelerde egzersiz yapmak hem bebek hem anne için de çok sağlıklıdır.

3 haftalık gebelik
3 haftalık gebelik döneminde, annenin vücudunda henüz bir değişme yaşanmamıştır ancak yavaş yavaş hamilelik belirtileri kendini göstermeye başlar. Bu nedenle bu dönemde, oldukça dikkatli davranmak gerekir.

3 Haftalık Gebelik Belirtileri Ve En Çok Görülen 3 Sorun

3 haftalık gebelik döneminde hamilelerin en çok karşılaştığı sorunlar; göğüslerde ağrı ve hassasiyet, yorgunluk ve kramp olarak bilinmektedir. Bunları tek tek açıklayalım;

Göğüslerde ağrı ve hassasiyet;

Göğüslerde ağrı ve hassasiyet gebelik belirtileri içerisinde ilk önce görülenlerden biridir. Bazen daha âdet dönemi geçmeden de, bu şikâyetlerle karşılaşabilirsiniz. Şişkinlik, gerginlik ve ağrı hamile bayanların en çok şikâyet ettiği konulardır. Bu durumu spor yaparken, oturup kalkarken, giyinip soyunurken hissedersiniz ve bu durum özellikle hamileliğin erken dönemlerinde karşılaşılan sorunlardır. Üçüncü haftalarda artarak gözlemlenir ve ayrıca göğüs uçlarında koyulaşmanın yanı sıra göbek çevresi, koltuk altı gibi bölgelerde deri renginde koyulaşma ve yüzde lekeler oluşma durumları ile karşılaşılabilir.

 Yorgunluk

Yorgunluk, hamile bayanlarda ilk haftalardan başlasa da üçüncü haftalara doğru da artmaktadır. Hamilelik öncesine kıyasla her bayan, hamilelik döneminde kendini çok daha fazla yorgun hisseder. Bu hamilelik hormonu olan progesteronun yükselmesinden kaynaklıdır. Vücudumuzun iş yükü arttığından metabolizmanız, sizin ve bebeğinizin gelişiminin desteklemek için hızlanır. Bu da sizin kendinizi halsiz ve yorgun hissetmenize sebep olur. Sabah yataktan çıkmak istememe, akşam erken uyuma, gün içerisinde sürekli ve aşırı yorulma gibi belirtiler 3 haftalık gebelik döneminde ve sonrasında karşınıza çıkar.

Kramp

Artık hamilelik belirtilerini daha fazla hissedebilir ve ara sıra kramplara da maruz kalabilirsiniz. Giderek artan belirtiler ve ağrılar sizlerin anne olma yolunda çektiği zorluklardan olacaktır. Her kişiye göre şiddeti değişen kramplar bütün hamile bayanlarda görülmeyebilir. Ancak bu durumu yaşayan bayanlar telaş yapmamalı, olası bir durum olduğunu bilmelidirler. Doktor kontrollerinizi de aksatmadan daha sağlıklı ve bilinçli bir hamilelik dönemi geçirerek sağlıklı bir bebeğinizin olması, tamamen sizlerin elindedir.

3 haftalık gebelik dönemi
Hamileliğinizin hafta hafta gelişimini bir takvim yardımıyla izleyebilirsiniz. Bu sayede bebeğinize ilerde anlatabileceğiniz ve gösterebileceğini güzel bir anı elde edersiniz.

Bir önceki makalemiz olan 2 Haftalık Gebelik Dönemi başlıklı yazımızda 2 haftalık hamilelikte annenin durumu, 2 haftalık hamilelikte bebeğin durumu ve hamilelik belirtileri hakkında bilgiler vermekteyiz.


1 YORUM

  1. 3. haftalıkta başlıyor mide bulantıları ama en cok 6. haftadan ıtıbaren yogunlasıyor.12 haftalık olana kadar.ne çektim ne çektim

CEVAP VER