3 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilgiler

0
674

Bebeğinizin doğum sürecini aylarca bekledikten sonra, minik mucizenize kavuştunuz. Zorlu geçen 3 ayın ardından bebeğiniz artık size tam anlamıyla alışmıştır. Bu süreçte yavaş yavaş sesler çıkarmaya başlar. ‘Agu’ şeklinde konuşmaları başlamıştır. Sizi gördüğünde gülümsemektedir ve heyecanını ellerini kollarını oynatarak belli etmektedir. Bu sizi artık tanıdığını göstermektedir. Eline verdiğiniz oyuncağı kısa süreliğine de olsa elinde tutabilmektedir. 3 aylık bebek gelişimi etrafındaki nesneleri ve kişileri tanımasıyla devam etmektedir. Eğer bebeğiniz yumuşak oyuncaklarını çok seviyorsa ki genellikle severler, uyurken yanına koyun ve uyandığında oynaması için ona fırsat tanıyın.

3 aylık bebeğiniz artık vücudunu kontrol etmeye başlamıştır. Başını sabit ve dik tutabilir, hatta kendi kendine çevirebilmektedir. Yerde yüzükoyun durduğunda başını dik tutabilmektedir. Ellerini kullanabilecek ve bedenlerini kaldırmaya çalışacaktır. Ellerinden tutup ayakta durmasını sağladığınızda ayaklarını sağlam yere bastığını ve ellerinizi sımsıkı kavradığını göreceksiniz. Yürümesini beklemeyin çünkü bebeğinizin kemik gelişimi bu durum için yeterince müsait değildir. Onu yatağına koyduğunuzda ellerini, ayaklarını oynatacak ve ilgisini çektiği için kendi hareketlerini izleyecektir. Ellerini çırparak ses çıkabildiğini keşfedecektir. Kısaca ellerini her nesneyi keşfetmede kullanabileceği bir araç olarak kabul edecektir.

3 aylık bebek gelişimi3 Aylık Bebek Kahvaltısı

Kahvaltı öğün saati 7.00 olmalıdır. 3 aylık bebek gelişimi tamamlanabilmesi için bebeğinize anne sütünden başka besin vermemelisiniz. Ancak çeşitli nedenlerden ötürü sütünüz yoksa 150 ml inek sütü verebilirsiniz. Bebeğinizin inek sütüne alerjisi olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Eğer kızarıklık, sulu şişlikler ve kaşıntısı varsa hemen doktorunuza başvurunuz. Saat 10.00’da tekrar anne sütü veriniz. Mümkün değilse 150 ml inek sütü veriniz.

3 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Anne sütü 3 aylık bebeğiniz için en önemli besin kaynağıdır. Ama bazı durumlarda özellikle annenin stres yaşaması durumunda annenin sütü kesilebilir aynı zamanda yaşadığı acı bir olay da annenin sütünün kesilmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda bebeğinize patates püresi verebilirsiniz. 1 orta boy patatesi iyice haşlayın ve ezin. Bebeğiniz bu besini kolaylıkla sindirebilecektir. Ya da 3 adet bisküviyi ve 150 ml sütün içine ekleyerek bebeğinize verebilirsiniz.

Birçok bebekte görülmekte olan ishal, ölümlere kadar neden olmaktır. Bu nedenle bebeğiniz, her bakımdan kontrolünüz altında olmalıdır. İshal, su ve tuz kaybından dolayı meydana gelmektedir. Bazı belirtiler ile kendisini göstermektedir. Bu belirtiler genellikle deride kaşıntı ve kuruluk olarak gözlemlenebilmektedir.

3 Aylık Bebeğin Aşıları

Doğduğunda hepatit B aşısı vurulmalıdır. 1. ayında tekrar hepatit B aşısı vurulmalıdır. 2. ayında difteri, tetanos, boğmaca, polyo ve menenjit aşıları vurulmalıdır. 3. ayında ise tüberküloz aşısı vurulmalıdır.

3 Aylık Bebeğin Kilosu

3 aylık bebek gelişimi kilosuyla doğru orantılı olarak devam etmektedir. 3 aylık erkek bebeğin kilosu en az 4150 g en fazla 7500 g olmaktadır. 3 aylık kız bebeğin kilosu ise en az 4150 g en fazla 7500 g olmaktadır.

3 aylık bebek beslenmesi3 Aylık Bebek Neler Yapar?

3 aylık bebeğiniz artık etrafındakileri fark etmeye ve tanımaya başlar. Duygularını heyecanlanarak, mutlu olarak, gülümseyerek ve korkarak göstermeye başlayacaktır. Başını desteğiniz olmadan dik tutmaya başlayacak ve gövdesini yüzükoyun durduğunda kaldırmaya çalışacaktır. Ellerini kullanmayı ve onu keşfetmeyi oyun haline getirecektir. Elleriyle oyuncaklarını kısa süreli de olsa tutabilecek ve diğer eline alabilecektir. Nesnelere uzanmaya başlayacak ve keşfetme arzusuna bürünecektir. Başını ve gövdesini sesin kaynağına çevirerek nereden geldiğini anlamaya çalışır. Emme işlemi sırasında bile ses duyduğunda emmeyi keserek sese odaklanabilir. Nesnelere vuracak ve konuşma seslerini diğer seslerden ayırt edebilecektir.

3 Aylık Bebeğin Boyu

3 aylık erkek bebeğin boyu en az 55 cm en fazla 65 cm olmaktadır. 3 aylık kız bebeğin boyu ise yine aynı şekilde en az 55 cm en fazla 65 cm olmaktadır.

3 Aylık Bebeğinizin Bakımı

Her zaman ilginizle şımartmanız oldukça hoşlarına gidecektir. Yüzüne bakıp gülümsemeniz, ona dokunmanız ve temas halinde olmanız çok hoşuna gider. Hoşuna gittiğini size apaçık belli edebilir. Burnunu, ellerini ve saçlarını ona öğretebilirsiniz, hemen kavrayacaktır.

 

Bir önceki makalemiz olan Bebeklerde Egzama ve Sebepleri başlıklı yazımızda bebek egzaması, bebeklerde egzama ve bebeklerde egzama nasıl geçer hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER