24 Haftalık Gebelik Süreci

0
384

24 haftalık gebelik döneminde olan bebeğiniz süratli bir şekilde gelişmektedir. Ortalama olarak 580 gram ağırlığında ve 30 santim uzunluğundadır. Geçen haftaki dönemden bu zamana bebeğin kilosunda ve boyunda ciddi ilerleme gözlenmektedir. 24 haftalık gebelik döneminde olan anne adayı sırt ağrıları yaşayabilir. Rahimin büyümesi ve bebeğin gelişmesi annenin iskelet sisteminin değişmesine neden olur. Bu durumda annede bel ve kasık ağrısı görülebilir.

24 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebeğiniz

 • Bebeğin yüzü 24. Haftada tamamlanmış olur. Kulakları, gözleri, burnu ve ağzı olması gereken lokasyondadır. Bebeğiniz artık gözlerini açıp kapatabilmektedir. Ultrasonda bebeğinizi daha ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.
 • Bebeğin hareketleri bu dönemde çok güçlü hissedilmektedir. Öğleki içeride takla ya da parende atıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Özellikle uyumaya çalışıldığı zaman ben buradayım dercesine hareketlenmeye başlar.
 • Bebeğin kemik yapıları iyice güçlenmiştir ve dik oturabilecek konumdadır.
 • Bebeğinizin tat alma duyusu gelişmiştir ve artık teorik olarak amnios sıvısının tadını alabilir.
 • Bebeğin boyu 24 haftalık gebelik döneminde 26 – 30 cm, ağırlığı 600 gram civarındadır.

24 Haftalık Gebelik Döneminde Bedeniniz

 • 24 haftalık gebelik döneminde olan anne adayı için gebelik diyabeti tarama testi yapılmaktadır.
 • Gebeliğin bu döneminde kabızlık, gastrit, varis ve bel- sırt ağrıları oluşabilir.
 • Dolaşım yüküne ve hormonlara bağlı diş eti kanamaları, vajinal akıntı ve denge problemleri devam etmektedir. Bu dönemde aşırı diş eti kanamaları için bir diş doktoru ile görüşülmelidir.
 • Çok çabuk kızıyor ve sinirleniyorsanız bu dolaşım sisteminizin ve akciğerlerinizin daha fazla efor sarf etmesi ile ilgilidir.
 • Kilo alım hızınız haftada ortalama olarak 350 – 500 gram kadardır.
 • Hamilelik döneminde sarsıcı, sıkıcı ya da rahatlatıcı ve etkileyici rüyalar görmek sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu duruma hormonları, doğum endişesinin veya annelikle ilgili endişelerin neden olduğu düşünülmektedir.
 • Uyku düzeninde değişiklik gözlenebilir ve anne adayına aniden ateş basabilir.
 • Bu dönemde anne adayı çok ağır nesneler taşımamalıdır. Aksi takdirde düşük riski olabilir.

24 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Kaç Kilo Alır?

Hamileliğin bu haftasına kadar anne yaklaşık olarak 6 kilo almıştır. Kalan dönemde de 6 kilo yani ayda 1,5 kilo alması beklenir. 24 haftalık gebelik döneminde olan bebeğin kilosu da bu haftadan sonra belirginleşecektir. Büyüyen rahim diyaframa baskı yapar ve mide baskısını arttırır, bu durumda annenin mide yanması şikâyetini arttırır. Öğün sayısını arttırmak, öğünlerdeki yemek miktarını azaltmak, yatmaya yakın yemek yememek bu şikâyetlerin azalmasını sağlasa da, anne adayı için doktora başvurup ilaca başlayacak kadar rahatsız edici olabilir.

24 Haftalık Gebelik Döneminde Beslenme

Gebelikte yenen besinlerin hepsi bebeğe gider. Eksik aldığınız besinlerin vitaminini bebeğiniz sizin vücudunuzdan alır. Bu durumda sizin vücudunuzun vitaminsiz kalmasını sağlar. Bu nedenle bebeğiniz ve sizin vücut sağlığınız için bütün besin gruplarından oluşan dengeli ve sağlıklı beslenme biçimi edinmelisiniz. Gebelik döneminde eksik beslenme bebekte bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Çinko, A vitamini, demir, riboflavin, magnezyum, protein ve folik asit bakımından yetersiz beslenme, bebekte erken doğum, gelişim geriliği ve düşük tartılı bebek doğumlarına neden olur. Yetersiz beslenme bebeğin beden gelişimini değil zihin gelişimini de olumsuz etkiler. Yetişkinlerde de bu dönemde yapılan beslenme rejimi, şeker, tansiyon, obozite ve kanser gibi bazı rahatsızlıkları da ortaya çıkarabilir.24 haftalık gebelik

24 Haftalık Gebelik Sürecinde İyot Takviyesi

İyot bebeğin bilişsel gelişimini destekler. Ayrıca sizin hücreleriniz ve metabolizmanız için önemlidir. Bu nedenle iyot dengeli hamilelik diyetinizin vazgeçilmez parçası olmalıdır.

İyot İçeren Besinler

 • İyot takviyeli tuz.
 • Deniz ürünleri
 • Süt ve süt ürünleri

24 Haftalık Gebelik Sürecinde Baba Adayına Tavsiyeler

Diğer haftalarda olduğu gibi bu haftada baba adayının anneye karşı anlayışlı ve hoşgörülü davranması gerekir. Anne adayı gittikçe kilo aldığı için kendini çirkin hissedebilir. Ama siz eşinize, böylede güzel olduğunu ve anneliğin ona çok yakıştığını hatta onu seksi yaptığını söyleyebilirsiniz. Tüm bunları duymak eşinizi mutlu edecek ve kendini çok daha iyi hissedecektir. Bu dönemde ev işlerinde eşinize yardımcı olabilirsiniz. Doktor kontrollerinde sürekli eşinizin yanında olarak, onunla yakından ilgilendiğinizi gösterebilirsiniz.

24 Haftalık Gebelik Sürecinde Erken Doğum Belirtileri

Plasentada sorunlar, genital enfeksiyon veya rahim boyu yetersizliği gibi bazı erken doğum risk faktörleri bilinse de, birçok erken doğumun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle tüm hamileler erken doğum belirtilerini ve nasıl davranması gerektiğini bilmelidir.

 • Vajinal akıntının çoğalması
 • Vajinal akıntıda değişiklik. Aşırı sıvı, mukus ve kanlı akıntı görülmesi.
 • Pelvis bölgesinde basınç.
 • Saatte dört kereden fazla kasılma, adet ağrısı gibi sancılar.
 • Bel bölgesinde daha önce hiç hissedilmeyen ağrılar.

Bu semptomlardan, özellikle bel ağrısı ve pelvis bölgesindeki baskı, zaman zaman yanıltıcı olabilir. Çünkü bu durum normal gebelikte de görülebilir. Fakat erken müdahale her zaman daha iyidir. Bu nedenle bu semptomları yaşarsanız doktorunuza danışmalısınız. 24 haftalık gebelik döneminde olan anne adayı ağır kaldırmamalı ve ağır işlerde uzak durmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER