23 Haftalık Gebelik Süreci

0
244

23 haftalık gebelikte rahim iyice büyümeye başlar ve idrar torbasının önüne yerleşir. Bu dönemde anne adayında zaman zaman akıntılar oluşabilir. Bu akıntıların sebebi rahimin idrar torbasına baskı yapmasıdır. Rahim git gide ağırlaşır. 23 haftalık gebelik döneminde bebeğin hareketleri anne tarafından hissedilir. Çünkü bebeğin rahat hareket etmesi için geniş bir ortamı vardır. Bu hafta itibari ile anne adayı hızla kilo almaya başlar. Bu nedenle anne adayı dikkatli olmalı ve kilo alma meselesini fazla abartmamalıdır. Bu dönemde annede karamlar görülebilir. Bu nedende kalsiyum ve magnezyum alımı önemlidir.

23 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebeğiniz

Bebeğin vücudunda gelişen organlar giderek normale dönmektedir. Yalnız bebeğinizin başı hala normale göre biraz daha büyüktür. Bebeğin orta kulak kemikleri gelecek haftanın sonunda gelişimini tamamlayacak ve sesleri bebeğin işitme merkezine iletmeye başlayacaktır. Bu haftanın sonunda bebeğiniz 31 cm ve yaklaşık olarak 550 gram ağırlığında olacaktır. Şuan bebeğinizin organları ve kemikleri derisinden görülmektedir. Bebeğin derisi, gelişen damarlar ve altındaki arterlerden dolayı kırmızı bir renge sahiptir. Ancak biriken yağlarla birlikte deri şeffaflığını kaybedecek ve normal görünümüne kavuşacaktır. Bebeğinizin kalbinin odacıkları bu ay ultrasonda fark edilebilir. Şuan bebeğinizin kalbi çok ufaktır. Bebeğin kalbi doğuma kadar ancak ceviz büyüklüğüne ulaşır.

23 Haftalık Gebelik Sürecinde Bedeniniz

Bu hafta ve ilerleyen haftalar da bebeğinizin alanı bol olduğu için yumruklama, tekmeleme, omuz atma gibi değişik hareketleri birbirinden ayırt edebilir duruma gelebilirsiniz. Hatta karnınızdan bebeğinizin hareketlerini takip edebilirsiniz. Her bebek kendine özgü hareket etmeye yeteneği geliştir. Kimi bebek daha az hareket ederken kimisi de çok fazla hareket eder. Gebelik döneminde karın ağrılarına sıklıkla rastlanır. Bu ağrılar sürekli ve bıçak saplanır tarzda hissedilebilir. Bu ağrıların nedeni olarak rahimi yerinde tutan bağların gerilmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. 23 haftalık gebelik döneminde anne adayında olan diğer bir deyişimse karın ve bel bölgesinde oluşan çatlaklar, kızarıklıklar ve kaşıntılardır. Derinin gerilmesinden kaynaklanan ve annenin rahatsız olmasına neden olan bu durum, nemlendirici krem ve bebek yağı kullanarak rahatlatılabilir.

23 Haftalık Gebelik Semptomları

Cenin Aktivitesi

Artık bebeğinizin hareketlerini hissetmeye ve buna alışmaya başladınız. İlerleyen dönemlerde küçük miniğinizin ayağı kaburganıza takılmadan ve daha şiddetli hareketler hissetmeden bu dönemin keyfini çıkarmalısınız.

İştah Artması

Bu ay kendinizi buzdolabını veya mutfak dolaplarını karıştırırken bulabilirsiniz. Bu durum 23 haftalık gebelik için oldukça normaldir. İştahınızı zararlı besinler tüketerek bastırmak yerine, bebeğinize ve size fayda sağlayacak sağlıklı besinler tüketerek bastırmalısınız. Bu dönemde bol miktarda su tüketmek sindirim sisteminizin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Unutkanlık

Bu günlerde her şeyi unutabilirsiniz. Yapacağınız işi, telefonunuzu, arabanızın anahtarını ve daha birçok şeyi unutup nerde olduğunu hatırlamayabilirsiniz. Bu durum hamilelik hormonlarından kaynaklanmaktadır.

Horlama

Bu yaygın görülen bir hamilelik semptomudur. Bu durumu burun veya yatak odanızda sisli nemlendirici kullanarak hafifletebilirsiniz.

Karıncalan Eller

Hamilelik sırasında şişme bilekteki sinirler üzerine baskı uygular. Buda karıncalanmaya sebep olur. Gün boyu bilgisayar başında çalışıyorsanız sık el germe molaları almalı ve masa başında çalışırken bileklerinizin düz durmasını sağlamalısınız.

Kanayan Diş Etleri

23 haftalık gebelik döneminde anne adayında sıklıkla karşılaşılan bir diğer durumda diş eti kanamasıdır. Hormonlara bağlı görülen diş eti kanamaları için diş fırçalanmalı ve şekerli sakız gibi gıdalardan kaçınılmalıdır.23 haftalık gebelik sürecinde bebek

23 Haftalık Gebelik Önerileri

  • Bu dönemde duygusal değişimlerinizde artar. Geceleri yatmadan önce esneme ve nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Bu hafta itibari ile ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma ve ağrı hissedebilirsiniz. Tüm bunlar için egzersiz yapabilir veya fizik tedavi desteği alabilirsiniz.
  • Bu dönemde sodyum tüketimi arttırılmalıdır. Balık ve peynirde sodyum miktarı fazladır.
  • Bu hafta ve bundan sonraki haftalarda rahatsız edici baş ağrıları yaşayabilirsiniz. Hormonlarınız baş ağrısına neden olabilir. Karanlık ve sessiz bir yerde dinlenebilir ve alnınıza nemli bir bez koyabilirsiniz.

23 Haftalık Gebelik İle İlgili Uzman Görüşleri

  • Bebeğin akciğeri bu ay sürfaktan denen maddeyi salgılamaya başlar. Bu gelişim giderek artar ve 37. Gebelik haftasında bebeğin akciğer gelişimini tamamlamasına yardımcı olur. Erken doğan bebeklerde akciğerdeki sürfaktan eksikliği nedeni ile akciğer fonksiyonlarını tam yapamaz ve solunum cihazına ihtiyaç duyulur.
  • Bebeğin 23 haftalık gebelik döneminde orta kulağı gelişimine devam eder ve kulaktaki kemikçikler gelişimini tamamlar. Bebek dış ortamdan gelen sesleri duyar ve ani seslere irkilerek tepki verir.
  • Gebelikte değişen hormonlar ve karın içi basıncın artışı genital bölgelerde kanamayı arttırır. Vajinada hormonların etkisi ile artış bir vajinal akıntı söz konusudur. Hormonlara bağlı oluşan akıntı renksiz, şeffaf ve kokusuzdur. Kaşıntı, yanma, ağrı ve rengi kanlı, yeşilse doktor danışmanızda fayda vardır. Çok fazla tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar erken doğuma neden olabilir.
  • Annenin rahiminde 23 haftalık gebelik döneminde yaklaşık olarak 300 – 400 ml amnios mayası bulunur. Buda fetüsün hareketleri açısından çok değerlidir.
  • Bu dönemde erken doğuma neden olabilecek bir risk yoksa cinsel ilişkiye devam edilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER