22 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

0
441

Bebeğinizin 2 yaşına girmesine 2 ay kaldı. 22 aylık bebek gelişimi dönemine giren bebeğiniz fark etmese de fazlasıyla büyüdü ve artık sizi çok daha iyi anlıyor. Siz ise her geçen gün daha fazla yoruluyorsunuz ancak onun büyüdüğünü gördükçe mutlu oluyorsunuz. Bir yandan sorumluluklarınız artanken diğer yandan çocuğunuzun size olan ilgisi artıyor. Yorulacağınız bir dönem olduğunu biliyoruz ama çocuğunuza karşı daha fazla ilgi göstermelisiniz. Çünkü tam bu dönemlerde her açıdan daha çok gelişen bebeğinize en yardımcı olacak kişi sizsiniz ve bebeğiniz bu ilgiyi görmezse hiç olmadığı kadar huysuz olabilir.

22 Aylık Bebek Gelişimi: Kahvaltısı

1 ayı daha geride bırakarak 22 aylık bebek gelişimi sürecine giren bebeğinize kahvaltıda bütün kahvaltılıklardan yedirebilirsiniz. Arada değişiklik yaparak ona tost ya da omlet yaparak rutin kahvaltının dışına çıkabilirsiniz. Çay yerine kendi yaptığınız meyve suyu veya süt içirebilirsiniz. Meyve suyunu hazırlarken birçok meyvenin karışımından kendinizin hazırlayacağı meyve suyu bebeğiniz için daha sağlıklı ve bol vitaminli olacaktır.  Yeni tatlara açık olan bebeğinize bu dönemde reçel çeşitlerinin hepsinden tattırabilirsiniz. Kahvaltı saatleri arasında (kahvaltıdan 10 dk sonra olabilir) bebeğinize meyve ya da meyveli yoğurt tarzında ek besinler verebilirsiniz.

22 Aylık Bebek Gelişimi: Beslenme

Bu dönemde bebek beslenmesi konusunda çok hassas olmanız gerekmektedir. Çünkü bebeğiniz pek çok değişik gıda yiyebilecek durumdadır. Bebeğinize 22 aylık bebek gelişimi döneminde tahıllar, bakliyat, et, sebze ve meyve gibi değişik besin gruplarından yiyecekler vererek onun her besin grubuna alışmasını sağlamalısınız. Bu dönemde bebeğinizin sizinle sofraya oturmasını sağlayın. Böylece bebeğinizle değişik yemekleri birlikte yiyip ona örnek olabilirsiniz. Geçen aylarda abur cubura isteğinin arttığı bebeğiniz, aynı şeyi bu ayda da devam ettiriyor olacaktır. Yine bebeğinize abur cubur konusunda sınırlayıcı olmalısınız. Çünkü abur cubura alışan bebeğiniz sebze ve meyvelerden uzaklaşacaktır.

22 Aylık Bebek Gelişimi: Aşıları

Bu ay da dahil olmak üzere bebeğinize 2 yaşına kadar yapılması gereken herhengi bir aşı yoktur.

22 Aylık Bebek Gelişimi: Kilosu

22 aylık bebek gelişimi döneminde erkek çocuğunuzun ortalama 12800 ile 15100 gram arasında, kız çocuğunuzun ise 12500 ile 14800 arasında olması idealdir.22 aylık bebek gelişimi nasıldır

22 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yapar?

  • Bu dönemde bebeğiniz biraz daha büyüdüğünü fark edecek ve beşikten yatağa geçmek onların hoşuna gidecektir.
  • Bebeğiniz bu aylarda ortalama 2 yeni kelime öğrenecek ve kelime haznesini genişletecektir. Bu yüzden size soru sormaları da artacaktır.
  • 22 aylık olan bebek artık kişisel temizlik kurallarını uygulamaya başlayabilir. Örneğin; yemekten sonra ellerini ve ağzına yıkayabilir, tabakları mutfağa götürebilir.
  • Bebeğiniz bu ayda kendine farklı gelen yeni şeyler dener başaramadığı zaman da öfkelenir. Akıllarında planladıkları şeyin olmasını isterler. Aksi halde huysuzluk yapabilirler.
  • Bebeğinizin sizden beklediği ilgi giderek artar. Örneğin; o uyanıkken telefonda biriyle konuşmanız ona sorun olabilir, size rahat vermez.
  • Yeni tatlar ilgisini çeker ve daha önce beğenmediği besinleri bu ayda yiyebilir.
  • Bebeğiniz bu ayda sizin davranışlarınızı daha çok takip ederek sizi daha çok taklit edecektir. Bu yüzden bebeğinizin sağlıklı gelişimi için onun yanında yanlış hareketlerde bulunmayın.
  • Bebeğiniz 22 aylık bebek gelişimi döneminde arkadaşları ile işbirliği içinde oynama becerisini geliştirmektedir. Bu ayda yeni girişimlerde bulunduğu için onun yaptığı doğru davranışlarda ve çabasında ödül vermelisiniz.
  • Bebeğiniz bu dönemde oyun oynarken tüm parmaklarını kullanarak bloglardan kuleler yapabilir, şekil verilebilen oyuncaklarla çok rahat oynayabilir.
  • 22 aylık bebeklerin çoğu kitaplara bakmaktan zevk alırlar ve en sevdiği kitabı okuyormuş gibi davranabilirler.

22 Aylık Bebek Gelişimi: Boyu

22 aylık bebek gelişimi döneminde erkek bebeğinizin 85 ile 92,8 cm, kız çocuğunuzun ise 84 ile 92,5 cm arasında olması idealdir.

22 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yer?

22 aylık bebek gelişimi sürecinde olan bebeğinizin 2 yaşına sadece 2 ayı kaldı. 21. aydan itibaren birçok yeni tat deneyen bebeğiniz bu dönemde kendisine verilen her besini yiyebilir durumdadır. Bu noktada önemli olan bebeğinizin damak zevkidir. Artık bebeğiniz sebze ve meyvelerden et çeşitlerine, tahıllardan tatlılara kadar bütün gıdaları yiyebilir. Onun sevdiği besinleri anlamak da sizin gözetiminizle olacaktır. Bebeğinize seçenek olarak sunduğunuz besinlerden hangisi daha fazla yeniyorsa bebeğiniz o tadı sevmiş demektir. Ancak bebeğin bu dönemde bütün gıdalardan faydalanması gerekir. Bu dönemde her bebekte olabileceği gibi sizin de bebeğiniz de abur cubura ilgi artacaktır. Bunları tamamen kısıtlayamayacağınız için belli aralıklarla yemek yemesinin ardından onu çikolata, dondurma, kurabiye gibi abur cuburlarla ödüllendirebilirsiniz. Bebeğiniz artık anne sütü almıyorsa bile normal sütlerle kalsiyum ve protein ihtiyacını karşılamalısınız. Bu dönemde sadece ana öğünlerle kalmayın bebeğinize ara öğünlerde sürekli meyve, ceviz, fıstık ezmesi gibi bol enerji verecek besinler verin.

22 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

Bebeğinizin bu dönemde size olan ilgisinin artacağına belirtmiştik. Bu yüzden bebeğinizle daha çok vakit geçirmeli ve onunla oyunlar oynamalısınız. 22 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğiniz için oyun hamurları harika oyuncaklardır. Oyun hamurları ile bebeğinizin hayal gücünün ve becerilerinin gelişmesine yardımcı olun. Bu dönemde bebeğinizin farklı hobiler geliştirmesi ve meslek gruplarını tanıyabilmesi için ona değişik oyun setleri alın. Bebeğiniz daha fazla hareketlendiği için ona zarar verebilecek ve kırılabilecek eşyaları ulaşabileceği yerde tutmayın. Bebeğinizin el becerilerinin gelişmesi için ona resim çizdirebilir ya da sizin çizdiğiniz şekilleri çizmesini isteyebilirsiniz. Bebeğiniz artık beşikte yatmak istemiyorsa onu yatağına yatırarak zihnini uykuya hazırlamalısınız. Henüz tek başına uyumaya alışamadıysa uyuyana kadar yanında beklemelisiniz. Geçen aylarda tuvalet eğitimine başladığınız bebeğinizin bu ayda tuvalet eğitimini tamamlayabilirsiniz. Bebeğinizin arkadaşlarıyla vakit geçirmesine izin verin. Onu yanlış hareketlerinde azarlayarak değil yaptığı yanlışın sonuçlarını basit cümlelerle anlatarak uyarın.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER