21 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

0
1319

Evet artık bebeğiniz 21 aylık ve 2 yaşına tam 3 ay kaldı. Zamanın çok hızlı geçtiğini 21 aylık bebek gelişimi döneminde olan bebeğinizin nasıl büyüdüğünü anlamadığınız anda fark edeceksiniz. Günler çabuk geçiyor ve bebeğiniz sizi her gün biraz daha yoruyor. Anne olmanın kolay olmadığını yaşayarak anladığını bu dönemlerde en çok ihtiyacınız olan şey sabır ve enerji. Bebeğinizin peşinden koşmak sizi çok fazla yoruyorsa olsa da ona olan sevginiz size bu yorgunluğu unutturacaktır. Yürümeye başlayan bebeğiniz bu dönemde yerinde durmayacak ve sizleri de durdurmayacak. Oyunlara ve etrafındakilere ilgisi artan bebeğinizin yeni alışkanlıkları başlayacak ve istekleri de değişecektir.

21 Aylık Bebek Gelişimi: Kahvaltısı

21 aylık olan bebeğinin giderek 2 yaşına yaklaşmakta. Artık 1 ay daha büyüyen bebeğinize kahvaltıda kendi yediğiniz bel, reçel, salatalık, domates, pekmez gibi kahvaltılıklardan yedirebilirsiniz. Kahvaltıyı bol çeşitli yaptırmanızın bebeğinizin gelişiminde önemli katkısı olacaktır. Ayrıca bebeğinize tos, kaşarlı yumurta yaparak rutin kahvaltısında değişiklikler yapabilirsiniz. 21 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğinizin kahvaltısını süt ya da kendi yaptığınız meyve suları ile destekleyebilirsiniz. Yumurtanın haftada 3 kez yedirilmesi de faydalı olacaktır.

21 Aylık Bebek Gelişimi: Beslenme

21 aylık bebek gelişimi döneminde olan normal bir bebek artık çatal, kaşık ve bıçak kullanma, suyu bardaktan tek başına içme gibi becerilerini iyice geliştirmiştir. Bu dönemde kimi çocuklar düzenli bir şekilde yemek yerken, kimi çocuklar bu düzeni yakalayamazlar. Bebeğiniz bu dönemde kaşık, çatal kullanmasını öğrenmiş olsa dahi eliyle yemek yemeyi isteyebilir. Her bebekte aynı olmamak şartıyla bu dönemde makarna, pilav, ekmek gibi beyaz renkli yiyeceklerin yenmesi istenirken, sebzeler yemek istemeyebilir. 21 aylık bebeğinizin kahvaltısını iyi bir şekilde yapmasını sağladıktan sonra sağlıklı beslenme için ara öğünlerde meyve yedirmelisiniz. Bebeğinizin gün içerisinde süt ve süt ürünlerinden, proteinden, tahıl ürünlerinden mutlaka faydalanmasını sağlamalısınız. Gece yatmadan önce ise mutlaka süt içirmelisiniz (devam ediyorsa anne sütü verilmeli). Bu dönemde bebeğinizin önüne yaptığınız yemek çeşitlerinden hepsini koyup aralarından dilediğini seçmesine izin vermelisiniz. Bebeğiniz önündeki yemeklerden tadarak en çok hangisini beğendiyse o yemekten fazlaca yiyecektir. Böylece bebeğinizin damak tadı da oluşmaya başlayacaktır.

21 Aylık Bebek Gelişimi: Aşıları

Bu ayda bebeğinize yaptırmanız gereken bir aşı bulunmamaktadır.

21 Aylık Bebek Gelişimi: Kilosu

21 aylık bebek gelişimi döneminde erkek çocuğunuzun ortalama 12100 ile 15000 gram arasında, kız çocuğunuzun ise 11600 ile 14400 arasında olması idealdir.21 aylık bebek gelişimi nasıldır

21 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yapar?

Bu dönemde bebeğiniz yürümeyi çözmüştür. Artık denge gerektiren aktiviteler ve tırmanma onlara çok cazip gelmektedir. Yüksek koltukları tırmanırlar. 21 aylık bebek gelişimi dönemi içerisine giren bebekler detaylara özen göstermeye başlarlar. Bu yüzden sizlere sürekli soru sorabilirler. Onlara sıkılmadan ve kendisini dikkate aldığını göstererek cevaplar verin. Vücut organlarının hemen hemen hepsinin ismini öğrenmişlerdir. Oyuncak bir bebek üzerinde de kendi üzerinde de organları sorduğunuzda gösterebilirler. Eğer bir kâğıda kare, daire gibi şekiller çizerseniz bebeğiniz sizi taklit edebilir. 21 aylık bebekler etraflarında olan olayları gözlemlemeye bayılırlar. Gözlem yapmaları ise onların öğrenmesinde etkili olmaktadır. 21 aylık bebeğiniz bazı küçük işleri yapabilir. Örneğin; ona kirli çamaşırını makineye attırabilirsiniz. Bu dönemde bebekler öfke nöbetleri yaşayabilir. Öfkelendikleri zaman on anladığınızı söyleyerek sakinleştirmeniz gerekir. Keşif meraklarından dolayı birçok aktiviteyi tek başına yapmayı isterler. Bebeğiniz bu dönemde tuvalete gideceği zamanı anlamaya başlamıştır. Tam anlamıyla yapamasa da tuvalet eğitimini vermeye başlamalısınız. Bu dönemde bebeğiniz başkasına ait eşyaları ya da oyuncu istediğinizde elinden bırakacaktır. Fotoğraflardan arkadaşlarının ve yakınlarının yüzlerine tanıyabilir.

21 Aylık Bebek Gelişimi: Boyu

21 aylık bebek gelişimi döneminde erkek bebeğinizin 84 ile 92,5 cm, kız çocuğunuzun ise 83 ile 92 cm arasında olması idealdir.

21 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yer?

İki yaşına sadece 3 ayı kalan bebeğinizin hemen hemen her şeyi yediğini söyleyebiliriz. Kahvaltı çeşitlerinden et yemeklerine, sebze yemeklerinden tatlılara kadar birçok şeyi yemeye hazır olan bebeğiniz bu dönemlerde seçici davranabilir. Hazırladığınız yiyeceklerden onun önüne seçenek sunmanız ise sizin için faydalı olacaktır. Bu durum 21 aylık bebek gelişimi döneminde hemen her bebeğin yediği yiyecekler dışında kendi bebeğinizin neler yemek istediğini belirleyecektir. Bu dönemde bebeğinizin abur cubura ve yeni tatlara ilgisi artacaktır. Gün içerisinde birden fazla abur cubur yiyebilir ve sizden daha fazlasını isteyebilir. Bu noktada ise bebeğinizin bu alışkanlığı edinmesine engel olmalısınız. Eğer ki bebeğiniz anne sütüne devam ediyorsa bu iyi bir durumdur. Ancak anne sütüne devam etmese dahi bu dönemde süt içebilir. Sütler onlar için iyi bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Bebeğiniz bu dönemde ona verdiğiniz küçük parça meyvelerini rahatlıkla yiyebilir. Bu dönemlerde bebekler dondurma, çikolata gibi besinleri bezelye, brokoli gibi faydalı besinlere tercih edecektir. Ancak sebze ve meyvelerin tadını onlara unutulmamalı sadece ödül olarak diğer besinleri vermelisiniz.

21 Aylık Bebek Gelişimi: Bakımı

21 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğinize sürekli destek vermelisiniz. Bu bebeğinizin kendine olan güvenini artıracaktır. bu dönemde bebeğinizden fazla bir şey beklemeyin, bebeğinizi başa çıkamayacakları durumlardan sakının. Bebeğinizi eğlendirmek için ona çeşitli oyuncaklar almalısınız. Bebeğinizi başka kişilerin önünde utandırmayın. Küçük olduğunu düşünerek başkalarının yanında onu azarlamayın. Çünkü bu durum onun sizden uzaklaşmasına neden olur. Mümkünse yanlışlarını tek başınızayken çok basit cümlelerle anlatın. Bu dönemde bebeğinizin sizden istediği mantıksız talepleri kesinlikle karşılamayın. Bebeğiniz bu dönemde yürümeyi iyice söktüğü için ona zarar verecek eşyaları ortadan kaldırın. Bebeğinizin kendi işlerini yapmasına müsaade edin. Onların hayal güçlerini geliştirmek için bol bol kitap okuyan ve hikayeler anlatın. Ayrıca merakı artan bebeğinizin ulaşabileceği yerlere ilaç ya da kimyasal maddeler içeren ürünler koymayın.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER