2017 Taşlı Gelinlik Modelleri

0
615

Toplumsal yapı içerisinde en önemli birimlerden bir tanesi de ailedir. Bu yapı toplumun kültür yapısıyla harmanlanır ve sürekliliğini devam ettirir. Bu devam ediş içerisinde etkilendiği bazı faktörler vardır. Gelenek ve görenekler de bu düzeyde oluşur. İnsanların bu gelenek görenekleri arasında aileyi kurmadan önce düğün merasimleri yapılır. Her ülkede her bölgede ve hatta her il ve ilçede değişiklik arz eden bu düğünlerin düzenlenmesinde gelişen ve değişen dünya faktörleri örneğin teknoloji gibi. Bu gelişimlerin ve değişimlerin toplum gelenek ve görenekleri üzerindeki etkisi tartışılmazdır. İnsanlar düğün gibi kültürel faaliyetlerini devam ettirirken “moda” başlığı altında tercihlerini gerçekleştirmektedirler. Örneğin gelin damat ve davetlilerin bu özel ve geleneksel günlerde tercih ettikleri gelinlik damatlık ve abiyeler kuşkusuz çok önemlidir. Toplum içindeki insanlar da bu önemin farkında olup modayı çok yakından takip ederek gelenek ve göreneklerinin içinde sıkça yer vermişler ve kültürlenme denen kavramı ortaya çıkarmışlardır.

Düğünlerde Tercih Edilen Gelinlik Modelleri

Gelin adayları bu özel günde günün en güzel kişisi olurlar. Bu da çok büyük bir ön çalışma ve zahmet gerektirir. Bu işlem sırasında gerek sanal platformdan gerek çarşı pazar gezerek mağazaların hepsi gezilir ve içlerine sinene kadar denenmedik gelinlik bırakmazlar. Bu alışveriş sırasında yanında aile bireylerinden kardeş abla veya arkadaşları damadın yakın akrabaları da eşlik eder görüşler alınır. Mağazalardaki ve internet sitelerindeki gelinlik modellerine bakıldığında kabarık tüllü ve gözü yoran modellerin kalkıp yerine daha sade ve gözü yormayan yer yer dantel yer yer farklı güpürler kullanılarak oluşturulmuş modellerde ise taş da çok önemli bir detaydır. Gösterişli ve daha ışıltılı görünmeyi seven gelin adaylarının tercih ettiği ve özellikle 2017 taşlı gelinlik modellerine bakıldığında boyun ve omuz kısımlarında bu detayları görmemiz mümkündür. Bu gelinliklerin tercih edilme oranları ise dantelli gelinlik veya daha farklı asimetrik kesim gelinliklerin tercih oranı daha fazladır. 90 larda ve özellikle 80 lerin sonunda daha çok abartılı düzeyde tercih edilen ve demode olarak nitelendirilebilecek gelinlik modelleri mağaza ve sanal platformda revaşta olduğu söylenilebilecek gelinlik modelleri arasında gösterilmemektedir.

Gelinlik Modellerinde Taş Kullanımı

Gelinlik modellerinde taş kullanımı genel olarak boyun omuz kısmında görülürken bel bölümünde kemer kullanımı varsa veya üst kısmının tamamen taş ile işlendiği görülmektedir. Her ne kadar eskiden beri kullanılsa da günümüze kadar farklı boyut ve şekillerde ve renklerde karşımıza çıkmaktadır. Fiyat ve kalite oranı değişiklik gösteren ürünlerde el işlemesi de ön plana çıkmıştır. Bu işlemeler hem maliyet açısından hem de bu işin ustasının artık eskisi kadar çok olmayışından pek fazla görünmez. Olan ürünlerin ise mali açıdan değeri çok uçuk düzeyde olduğu için fazla tercih edilen modeller arasında el işlemeciliği olan gelinlikler gösterilemez. 2017 taşlı gelinlik modellerinde de bu elle taş işlemeciliği göze çarpmaktadır. Genel olarak boyun bölgesine yakın olan yerlerde az tercih edilir. Bunun nedeni takıların da oraya takılmasıyla gözü yoran ve estetik durmayacak olan bir durumun söz konusu olmasıdır. Çünkü takı takılacak ve gerdanlık boyun kısmındaki taşlarla birleşince gözü çok fazla yoran bir görüntü oluşacaktır. Sonuç olarak taş modelli gelinlikler geçmişten günümüze çok farklı şekil renk ve boyutlarda karşımıza gelmekte ve gelinlerimizin en özel gününde onlara ışıltılı bir görünüm kazandırmaktadır.

2017 Taşlı Gelinlik Modelleri

 

Bir önceki makalemiz olan Straplez Gelinlik Modelleri başlıklı yazımızda 2017 Straplez Gelinlik modelleri, Straplez Gelinlik trendleri ve Straplez Gelinlikler hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER