2017 Kına Gecesi Elbiseleri

0
5366

Gelenek ve adetlerimizin en başında gelen kına geceleri, düğün öncesinde gelin ve ailesi tarafından düzenlenen bir organizasyondur. Bu gecede gelinlere kına yakılarak çeşitli adetler uygulanmaktadır. Ülkemizde en çok önem verilen organizasyonlardan biridir. Genellikle bayanlar arasında olmakla birlikte erkeklerde zaman zaman dahil olmaktadırlar. Birçok adetlerimizin yanı sıra kına gecesi en çok ilgi gören ve en eğlenilenler arasındadır. Bu gecede çeşitli yöresel müziklerin yanı sıra eğlenceli ve duygusal müzikler de çalmaktadır. Gelin arkadaşları ve akrabaları ile düğünden önce son kez eğlenmekte ve aynı zamanda duygulu zamanlar da geçirmektedir.

Bu gecenin en önemli unsurlarından biri de delinin giyeceği kıyafettir. Gelinler bu gecede isteklerine göre çeşitli kıyafetler giymektedirler. Genellikle bu gecede 2 kıyafet giyilmektedir. Fakat sadece 1 kıyafetle geceyi geçiren ya da 2’den fazla kıyafet değiştirmeyi tercih edenlerde mevcuttur. Bu genelde yöreye göre değişmektedir. 2 kıyafet giyildiğinde, gelin öncelikle elbise tasarımlı taşlı ve tek kumaştan yapılmış bir kıyafet tercih edebilmekte ve sonrasında yani kına yakılacağı zaman diliminde ise bindallı tercih etmektedir. Genel olarak bu şekilde tercihler yapıldığı gibi sadece bindallı ile geceyi geçirmeyi tercih eden gelinlerimiz de mevcuttur. 2017 kına gecesi elbiseleri arasında her isteğe yönelik tasarımlar mevcuttur.

Kına Gecesi Elbiseleri

2017 kına gecesi elbiseleri arasında kırmızı renkli elbiseler ön plandadır. Bu geceye yakışan en güzel renk kırmızı olduğu gibi en çok tercih edilen renk de kırmızıdır. Çeşitli tasarım ve işlemlerde olan bu elbiseler genellikle sade tercih edilmektedir. Sade tercih edilmesinin nedeni, kına yakılma sırasında bindallı giyilecek olmasıdır. Çünkü bindallılar ağır işlemelere sahip süslü ve bol aksesuarlı kıyafetler olması dolayısı ile öncesinde sade bir elbise tercih etmek bindallıyı çok daha dikkat çekici gösterecektir.

Bindallı Kıyafetleri

Kına gecesinin en gözde kıyafetlerindendir, bindallılar. Renk renk ve desen desen çeşitlere sahip bindallılar Osmanlı sultanlarını andıran tarzda kıyafetlerdir. Şık işlemeleri ve çeşitli aksesuarları ile gelinlerin ilgi odağı halinde olmakta ve her zevke uygun olanlara rastlanmaktadır. Kabarık ve şalvarlı modelleri bulunan bindallıların genelde, kırmızı, mor, yeşil ve mavi renkleri mevcuttur. Bunlara uygun taçlar, kolyeler ve kemerlerde aksesuar olarak kullanılmaktadır. Gelinlerimiz kına yakılırken bu kıyafetleri giymekte ve kına yakıldıktan sonra da elleri kırmızı, işli tül ile bağlanmaktadır. Türk kültürünü en güzel yansıtan bu kıyafetler, yine Türk gelenek ve adetlerini en güzel yansıtan kına gecelerinin vazgeçilmezidir.

 

Bir önceki makalemiz olan Nişanlık Abiye Modelleri başlıklı yazımızda 2017 nişan abiyeleri, nişan kıyafetleri ve nişanlık abiyeler hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER