2017 Bindallı Modelleri

0
2426

En büyük geleneklerimiz arasında yer alan kına geceleri düğünlerin hemen öncesinde gerçekleştirilmekte ve genellikle bayanlar arasında yapılmaktadır. Gelin adayları ve aileleri için oldukça anlamlı ve önemli bir gündür. Erkeklerin bekarlığa veda partisi adı altında düzenledikleri organizasyonun biraz daha gelenek ve göreneklere bağlı halidir. Geçmişten günümüze kadar gelen kına yakma eylemi halk arasında 3 durumda yakılmaktadır. Evlenirken geline, askere gönderilen erkeğe ve sünnet olan erkek çocuğuna kına yakılmaktadır. Bu adet çok eski zamanlardan beri süre gelmiş bir adettir. Her yörenin ve her bölgenin bu adetleri gerçekleştirme şekilleri farklıdır. Bazı bölgelerin kına gecelerinde çok daha çeşitli adetler bulunsa da bazı bölgelerde de daha sade bir kına gecesi düzenlenmektedir.

Kına gecelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan bindallılar, Osmanlı’dan günümüze kadar gelmektedir. Çeşitli renk ve modellerde olan bu bindallı çeşitleri gelinlerimizin zevkine ve beğenisine sunulmaktadır. Bu konuda her geçen yıl yeni tasarımlar ortaya çıkmakta ve çok daha çekici modeller satışa sunulmaktadır. 2017 bindallı modelleri de gelinlerimizin çok beğeneceği tasarımlara sahiptir. Çeşitli renkler ve işlemelerde olup Osmanlı kıyafetlerini andıran tasarımlar içermektedir. Sultan kıyafeti tasarımları çok şık olmakla birlikte birçok bayanın ilgisini toplamakta ve özellikle son dönemlerde bu Osmanlı tasarımlarına yönelik de kına gecesi organizasyonları yapılmaktadır.

Etekli Bindallı Modelleri

2017 bindallı modelleri içerisinde en çok dikkat çekenler yine etekli bindallı modelleridir. Bu modeller de kabarık ve düz modeller şeklindedir. Genel olarak düz bir elbise üzerine işli ve süslü bir kaftan giyilmesiyle ortaya çıkar. Çeşitli takılar ve taçlar ile süslenerek bu kombin Osmanlı sultanlarını andırmaktadır. Genellikle kabarık modeller daha ihtişamlı durmaktadır.

Şalvarlı Bindallı Modelleri

Geçmişten günümüze gelen adetlerimiz arasında şalvar da bulunmaktadır. Günümüzde kırsal kesim halkının daha çok tercih ettiği şalvarlar daha önceki zamanlarda her kesim halkın giydiği bir kıyafetti. Özellikle her yörenin kendine özgü renk, biçim ve desende şalvarları bulunmaktaydı. Bazı yöreler, bu kendilerine özgü olan şalvarları kına gecelerinde giymektedirler. Bunlara ek olarak, şalvarlı bindallı tasarımları da mevcuttur. Çok daha yöresel ve geleneksel olması dolayısı ile tercih eden gelinlerimiz de bulunmaktadır. 2017 şalvarlı bindallı modelleriyle geniş yelpazeye sahip olup gelinlerin beğenisine sunulmuştur. 2017’de evlenecek olan gelin adaylarının bu tasarımları kaçırmamaları gerekir. Her zevke hitap eden bu modeller uygun fiyatlarıyla da ilgi çekmektedir.

 

Bir önceki makalemiz olan Damat Bohçasında Neler Olur? Kim Ne Yapmalıdır? başlıklı yazımızda damat bohçası nasıl hazırlanır ve damat bohçasına neler konur hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER