20 Aylık Bebek Gelişimi Süreci

0
385

Bebeğiniz artık 20 aylık, gelişim sürecini hızla tamamladı ve bebeğinizin büyümesini izleyen en yakın tanık siz ebeveynlerisiniz. Önemli olan bu süreçte ona doğru yaklaşabilmek ve onun gelişim sürecine faydalı katkılar sunabilmektir. 20 aylık bebek gelişimi diğer aylar gibi üzerinde bolca konuşulması gereken bir dönemdir.

20 Aylık Bebek Gelişimi: Kahvaltısı

Kahvaltı her yaşta önemli ve dikkat edilmesi gereken bir öğündür. Bu öğün hiçbir zaman atlanmamalı ve geçiştirilmemelidir. 20 aylık bebek gelişimi kahvaltı önerileri aşağıda ki gibidir;

 • 2-3 porsiyon süt ürünü verilmelidir, 1 porsiyon 1 bardak süt yapmaktadır. Süt yerine yoğurt veya peynir verebilmektesiniz.
 • Gün içinde 2 porsiyon protein almalıdır. Bunun bir porsiyonunu kahvaltıda 1 yumurta şeklinde alabilir. Diğer porsiyonu ise 1 büyük köfte veya 2 çorba kaşığı yeşil mercimek, kuru fasulye olarak verebilirsiniz.
 • Yarım dilim ekmek ya da 2-3 kaşık pişmiş yulaf verebilirsiniz.

20 Aylık Bebek Gelişimi: Beslenme

Küçük gurmeniz, 20. ayda 3 ana 2 ara öğün yiyebilir. Sütten vazgeçmeniz doğru değildir. Ara öğünlerde süt vermeniz mantıklı bir hareket olacaktır. İçmeye devam etmesi sizin şanlı olduğunuz anlamına gelmektedir. İnek sütü önemli bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. Gerçek şu ki ara öğünlerde fazla süt verirseniz ana öğünlerinde iştahı kapanacaktır. Denge kurmak bu bağlamda önemli bir adım olacaktır. Asıl önemli konu ara öğünlerde abur cubur ile beslenen çocuklar ileriki dönemlerde bunu alışkanlık haline getireceklerdir.  Hiçbir zaman bir kereden bir şey olmaz demeyin. Abur cubur her zaman kısıtlı olarak verilmelidir. Çikolata, dondurma ile erken tanıştığında örneğin brokoli tadı hiç çekici gelmeyecektir. Bebeğinizi sağlıklı ve dengeli gelişim göstermesinde beslenmenin payı oldukça büyüktür.  Bebeğiniz günde otalama 1000- 1400 kaloriye ihtiyaç duyacaktır. Tabi bu uzmanlara göre alınması gereken kalori miktarıdır. Genellikle her çocuğun yapısına göre değişim de gösterebilecektir.

20 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yer?

18, 19, 20, 21, 22 ve 23. Aylarda her zaman 3 ana 3 ara öğün ile beslenmelidirler. Bebeğiniz sütünüzü almaya devam ediyorsa kesinlikle kesmeyiniz ve ara öğünlerde vererek gelişimine destek olmaya devam ediniz. Süt ve süt ürünleri çok büyük kalsiyum ve protein kaynağıdır. Bu ürünleri yediğinde her bakımdan faydaları görecektir. Sütü ara öğünlerde az vermelisiniz ki ana öğünlerde tokluk hissi oluşmasın.  Ara öğünlerde süt dışında meyve püreleri verebilirsiniz, yoğurt verebilirsiniz. Gün içerisinde et veya baklagil, tam tahıllı besinler veya 3 dilim tam buğday ekmeği yiyebilmektedir.

20 aylık bebek gelişimi için düzenli bir sağlıklı beslenme programı hazırlamalısınız. Bu işinizi kolaylaştıracak ve ne yapmanız gerektiğini size söyleyecektir. Aşağıda iki adet örnek menü yer almaktadır;

Menü 1

 • 07.00’da 150 ml. inek sütü veya anne sütü
 • 08.00’da peynirli omlet ve yarım domates, bir dilim tam buğday ekmeği
 • 10.30’da meyve, ceviz, fındık( kuru yemiş verirken dikkatli olmalısınız)
 • 13.30’da sebzeli tavuk çorbası, 1 dilim buğday ekmeği
 • 15.30’da 1 adet tam tahıllı kurabiye
 • 18.00’da sebze soslu tam makarna
 • 20.00’da 200 ml. İnek sütü veya anne sütü

Menü 2

 • 07.00’da 150 ml. anne sütü veya inek sütü
 • 09.00’da bir dilim ekmek üzerine avokado ve krem karışımı
 • 11.00’da taze meyve ve yanında yoğurt
 • 14.00’da yulaflı kuru kayısılı cevizli muhallebi
 • 18.00’da buğulama mevsim balığı fileto ve sebzeler
 • 20.00’da 150 ml. inek sütü veya anne sütü20 aylık bebek gelişimi

20 Aylık Bebek Gelişimi: Aşıları

20.ayda herhangi bir aşı vurulmamaktadır.

20 Aylık Bebek Gelişimi: Kilosu

20 aylık bebek gelişimi kiloyla doğru orantılı olarak değerlendirilmektedir. Kızlarda genellikle 11.6 kg erkeklerde ise 12.1 kg olmaktadır.

20 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yapar?

Bu ayda size küçük işlerde yardımcı olmak ister. Örneğin mutfakta, evin içinde yaptığınız küçük işler dahil olmak üzere sizin gibi davranıp hatta sizi taklit etmeye çalışacaktır. Artık rahatlıkla koşar ve merdiven çıkabilir. Ancak inerken yardımcı olmanız gerekebilmektedir. Vurma duygusu oluşabilir. Arkadaşlarına vurmasının nedeni, vurunca ne olur? Düşüncesi olmaktadır. Bebeğiniz artık kendi fikirlerine sahip olmaya başlar ve her konuda öfke patlamaları gerçekleşebilecektir.

Çocuğunuz 3 yaşına girene kadar paylaşmayı öğrenemez, bu süreç sürekli paylaşım tecrübesi kazanılarak oluşturulmaktadır. Temelleri şimdiden atılmalıdır, bu eğitim her açıdan oldukça önemli olacaktır. Evdeki eşyaların kimlere ait oluğu öğretilmelidir. Paylaşma hareketi gösterilerek öğretilmektedir. Örneğin bir elma alınır ve ikiye bölünür iki kardeşe verilir. Bu şekilde paylaşmanın ne kadar normal ve yapılması gereken bir davranış olduğunu anlayacaklardır. Bu örneği gerçekleştirirken sözcüklerle ifade etmelisiniz. Şimdi bu benim elmam ama ben elmamı sizinle paylaşmak istiyorum gibi konuşularak belirtilmelidir.

Küçük bir bebeği istediği zaman sevip ilgi ve alaka göstermeniz onu şımarık hale getirmez.  İlk yıllarında iyi bakılmış bebekler genelde kendilerinden emin ve güvenebilirdirler. Eğer tam tersi ilgisiz ve yetersiz bakım gören çocuklar fazla talep kâr olmaktadırlar. Her zaman sadece onlarla ilgilenilmesini istemektedirler. Etrafı tarafından pek sevilmezler. Bunun önüne geçilmek için sınırlar koymalı ve ebeveynleri bu karardan dönmemeleridir.

20 Aylık Bebek Gelişimi: Boyu

Kızlarda ortalama boy oranı 83.0 cm, erkeklerde ise 84.0 cm’dir.

20 Aylık Bebek Gelişimi: Bakımı

20 aylık bebek gelişimi oldukça önem teşkil etmektedir. Birçoğu çatal kaşık kullanarak tek başlarına yemeklerini yiyebilirler. Bu durum her zaman çatal kaşık kullanacakları anlamına gelmemektedir. Ellerini kullanarak yemeyi tercih edebilirler çünkü daha pratik ve daha kolay hakim olabilecekleri bir durum olacaktır. Bu aylarda olan bebekler saklı olan oyuncakları aslında tüm nesneleri bulmaya bayılmaktadırlar. Basit yapbozları severler ve ilgilerini çekebilmektedir. Bebeğinizi yemek yemeye zorlamayın, yemeğin rengini, kokusunu, tadını sevemeyebilirler. Onun yemesini istediğiniz yemekleri önce siz yiyin ve ona bu şekilde örnek olun. Değişik tatları tattırarak damak zevkini geliştirebilirsiniz. Birçok kez deneyerek verdiğiniz yemekleri bir sonra ki sunumunuzda beklemediğiniz şekilde sevebilecektir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER