2 Haftalık Gebelik Dönemi

1
255

Vücudunuzdaki değişimleri hissetmeye başladığınız hafta içerisindesiniz. Bu haftada yumurtalıklarınızın sağ veya sol kısımlarında oluşumun ilk evreleri gerçekleşmeye başlayacak, hamileliğe dair belirtileri biraz daha hissedeceksiniz. 2 haftalık gebelik dönemine girmiş olsanız da hala yolun başındasınız.  Bu nedenle bebeğiniz ve kendinizle ilgili bir hisse kapılmamış olabilirsiniz. İkinci haftasına giren anne adaylarının yumurtalıklarında, yumurta hücresi gelişimi devam etmektedir. Bu anda endometrium ismini verdiğimiz rahim zarı da kalınlaşmaya adım atmış durumdadır. Rahim zarının kalınlaşmasının amacı döllenme meydana geldikten sonra oluşacak embriyonun rahim içerisinde rahatlıkla tutunmasını sağlamaktır. Yeni gelişecek olan bebeğin bir takım ihtiyaçlarını karşılamak için vücudun bu kısmında, kanlanma artmaktadır. Bu haftanın sonunda gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıklardan atılmaktadır, yani yumurtlama meydana gelmektedir. Bu haftada çok hafif bazı sancılarınız olabilir. Fakat bunlar sizi çok fazla rahatsız edecek derecede değildir.

2 haftalık gebelik
2 haftalık gebelik döneminizi hesaplayabilmeniz için son adet tarihinizi baz almanız gerekir. Bu haftada henüz hamile olmasanız da hamilelik belirtileri gösterebilirsiniz.

2 Haftalık Gebelik Döneminde Vücudunuz

Hamile kalmanın gerçekleşmesi için birçok olayın üst üste gerçekleşmesi gerekir. Bu durumda zamanlama gerçekten çok önemlidir. İhtimali artırmak için yumurtlamanın 72 saat öncesinden başlayıp, yumurtlamanın 24 saat sonrasına kadar geçen süre içinde cinsel ilişkiye girmeniz gerekir. Yani hem 72 saate kadar yaşam süresi olan spermin, hem de yumurtlamadan sonra 24 saatten daha fazla süre yaşayamayan yumurtanın, yaşam süresini birbirine uydurmaya çalışmalısınız.

2 haftalık gebelik döneminde annedeki değişimler

Hamileliğin henüz tam olarak gerçekleşmediği bu hafta da vücudunuz yumurtlama işlemini gerçekleştirmektedir. Vücudunuz bu işlemi gerçekleştirirken birtakım değişiklikleri hissedebilirsiniz. Bunlar göğüslerde şişlik ve ağrı, zaman zaman baş ağrıları, kasıklarınızda şiddetli ağrılar, vajinal akıntılarınızın sıklaşması, vücut sıvısında artma gibi belirtilerdir. Bu belirtiler sizde bulunuyorsa, artık gebelik dönemine kendinizi hazırlanmalısınız. Siz her ne kadar farkında olmasanız da bu hafta da vücudunuzda bir şeylerin hazırlığı ve telaşı hâkim olmaktadır. 2 haftalık gebelik döneminde ilişkiye girdiğinizde hamile kalma oranını, diğer zamanlara göre çok daha yüksektir. Hamilelik belirtilerini fark ettiğinizde ise artık bir anne aday adayı olduğu fikrini düşünebilirsiniz. Bu noktada alkol, sigara veya uyuşturucu gibi size ve bebeğinize zarar verecek kötü alışkanlıklardan kurtulmalısınız.  Sağlıklı bir hamilelik geçirebilmeniz için kendinize dikkat etmeli bütün tehlikelerden ve zararlardan korunmalısınız.

2 haftalık gebelik döneminde embriyodaki değişimler

Gelişen olaylar ve yapılar blastosistin implantasyonu birinci hafta sonunda başlar ikinci hafta sonunda tamamlanır.  Embriyoblastın farklılaşması ile epiblast ve hipoblast olarak tanımlanan iki tabakalı embriyonel bir disk oluşur. İkinci haftada amniyon boşluğu, amniyon kesesi, vitellus kesesi, bağlantı sapı, korion, prokordal plak oluşur. 2 haftalık gebelik dönemi içerisinde implantasyon tamamlanmıştır. Bu haftada bahsedilen aşamalar meydana gelir fakat, bebek henüz oluşmamıştır. Bundan dolayı bebekte bahsedebileceğimiz değişimler gözlemlenmez. Ancak rahimde olan değişiklikler az da olsa anne tarafından hissedilir.

2 Haftalık Gebelik Dönemi İçerisinde Olan Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bu aşamada en önemli nokta beslenmedir. Artık hamileliği planladığınız için doktorunuzun verdiği folik asit desteğine ek olarak mutlaka folik asit içeriği yüksek olan besinleri tüketmelisiniz. Folik asit içeriği yüksek olan besinlerin başında koyu yeşil yapraklı sebzeler gelmektedir. Mevsim sebzeleri her zaman tercih edilmelidir. Bunun yanında Omega 3 kaynaklarına mutlaka önem vermelisiniz. Bunların başında ise ceviz, balık, ıspanak ve semizotu gibi yine koyu yeşil yapraklı sebzeler gelmektedir. Bunlardan bol bol tüketmelisiniz ki bunlar henüz, hamilelik başlamadan önce sizin vücudunuzda yeterli seviyeye ulaşsın. Bunun dışında kalsiyum dediğimiz kemiklerin hassas yapısını oluşturan madde, kemiklerle sizin kanınız arasında çok hızlı bir şekilde alışverişte bulunduğu için bunun da depolanmasında fayda vardır. Bu yüzden 2 haftalık gebelik döneminde, süt ve süt ürünlerine de önem vermeniz gerekmektedir.

 

2 haftalık gebelik
2 haftalık gebelik döneminde henüz yolun başında olmanız sebebi ile, beslenmenize dikkat etmeye başlamanız çok önemlidir. Beslenmenize bu haftalar itibariyle ne kadar çok dikkat ederseniz, o kadar rahat bir hamilelik dönemi geçirirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan 1 Haftalık Gebelik Dönemi başlıklı yazımızda 1 haftalık hamilelikte annenin durumu, 1 haftalık hamilelikte bebeğin durumu ve hamilelik belirtileri hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. gebelikte hormonal denge değişikliklerinin başladığı hafta.çoğu kadın anlayamasa da bu haftadan itibaren kadınsal hormonlarda zıplama yaşanıyor.

CEVAP VER