2 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilgiler

1
1155

Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren, her gün hızlı bir şekilde büyümeye ve gelişmeye devam eder. Bebeğinizin hızlı gelişip büyüdüğünü çoğu zaman siz bile fark edemezsiniz. Fotoğraflarına baktığınızda, ya da eve gelen misafirlerin şaşkın bakışlarını gördüğünüzde anlarsınız. Gün içerisinde bebeğinizle sürekli beraber olduğunuz için büyüdüğünü anlamak konusunda sıkıntı yaşarken, her geçen gün yeni hareketlerini keşfetmek size büyüdüğü konusunda ipuçları vermektedir. Bebeğiniz dünyaya geldikten iki ay sonra birçok hareketi değişir, artık bilinçsiz yapılan hareketler, yerini bilinçli yapılan hareketlere bırakmıştır. Peki, 2 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

2 aylık bebek
Bebeğiniz 2 aylık ve henüz siziz ilginize ve sevginize oldukça aç döneminde. Bu dönemlerde bebeğinizle olan ilişkiniz, gelecekte onun kişiliğini etkileyecektir.

2 Aylık Bebeğinizin Beslenmesi

Anne sütü alan çocuklar 1. ayda olduğu gibi 2. ayda da anne sütüne devam etmelidir. 2 aylık bebeğin emme sıklığı, 1. ayında olduğu gibi 2 saatte bir olmak zorunda değildir. Bu süre 3 saate, hatta 4 saate çıkartılabilir.

İlk 6 ay anne sütü alımı doktorlar tarafından tavsiye edilen bir süredir. 2 aylık bebekler daha kısa süre emerler. Her iki göğsü beşer dakika, toplamda on dakika emmesi, 2 aylık bebek için yeterli olacaktır. 2 aylık bebeğinizin reflü eğilimi veya kusma eğilimi olduğu için emzirme işleminden sonra bebeğinizi dik tutmanız gerekmektedir. Bu sayede bebeğinizin kusmasını bir nebze de olsa önlemiş olacaksınız veya kusarsa bile akciğerine kaçma olasılığını, ortadan kaldırmış olacaksınız. Bebeklerinize 6 aya kadar su vermenize gerek yoktur. Bazen bebeklere su vermek kötü sonuçlara neden olabilir. Bebeğin aspire olmasına neden olabilir. Anne sütünde bebeğinizin ihtiyacı olan her şey vardır. Bebeğiniz tüm sıvı ihtiyacını, sizin sütünüzden almaktadır. Bebeğinizin doyup doymadığını anlamak için bezine bakmanız yeterli olacaktır. Bebeğiniz günde 6 – 8 bez ıslatıyorsa, gerekli sıvı ihtiyacını alıyor demektir.

2 Aylık Bebeğinizin Aşıları

 • DTacB – IPV – Hib – 5’li Karma Aşı 1. Doz
 • BCG – Verem Aşısı
 • Rotavirüs Aşısı (ishal aşısı) 1. Doz ( bu aşıyı bazı doktorlar 3. Ayda başlatıp 3 – 5 – 7 aylarda da yaptırabilmektedir.)
 • KPA 13 – Pnomökök Aşısı (zatürre aşısı) 1. Doz

2 Aylık Bebeğinizin Kilosu

Erkek çocuklar için         : En az 3600 gr – En fazla 6600 gr

Kız çocuklar için               : En az 3600 gr – En fazla 6600 gr

2 Aylık Bebeğiniz Neler Yapar

 1. ayına giren bebeğiniz artık yeni çevresine iyice alışmıştır. Beslenme ve uyku saatleri artık düzene girmiştir.

Artık bebeğiniz;

 • Gözleri ile hareketleri izler. Üç boyutlu, parlak ve dönen objeleri izlemeye başlar.
 • Ellerini açmaya başlar.
 • Farkı sesleri ve yüzleri tanır.
 • Objeleri ağzına götürür ve emer.
 • Elindeki objeyi düşürmeden, 1 – 2 saniye tutabilir.
 • Uyku için kesin bir seçimi vardır.
 • Sizin konuşmalarınıza “agulama” şeklinde cevap verir.
 • Gülücüklerini artık bilinçli bir şekilde yapmaya başlar.
 • Kucağa alınmak hoşuna gider.
 • Renkli nesneleri ve hareket eden cisimleri gözleri ile takip eder.
 • Annesinin sesini tanır, sese yönelir ve annesinin sesi olduğunu anlar.
 • Sizi dinlemekten hoşlanır. Konuşmalarınızı dinler.
2 aylık bebek
2 aylık bebeğiniz artık çevresini algılamaya başlamıştır. Eğlenmeye ve keşfetmeye başlayan miniğinizin hareketlenmesi sizi mutlu edecektir. ona bu dönemde yardımcı olmanız çok önemli.

2 Aylık Bebeğinizin Boyu

Erkek çocuklar için         : En az 53 cm – En fazla 62,5 cm

Kız çocuklar için               : En az 52.5cm – En fazla 62 cm

2 Aylık Bebeğiniz Neler Yer

Bebeğinizin ilk 6 ay anne sütü alması çok önemlidir. Anne sütü çocukların bütün ihtiyaçlarını karşılar. Bebeğinize ekstra hiçbir şey vermenize gerek yoktur. Sütünüzün kalitesini arttırmak için sizin kaliteli beslenmeniz gerekmektedir. Eskilerin söylediği gibi ‘çok tatlı yemek anne sütünü arttırır’ diye bir kanı vardır. Uzmanlar anne sütünü arttırıcı besinlerin arasında, şerbetli tatlıları önermemektedir. Şerbetli tatlılar anneye süt olarak değil kilo olarak geri döner. Bunu yerine yemeniz gereken normal öğünlerinizi yemeniz ve gün içerisinde 6 litre sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Bu 6 litre sıvının 3 litresi su 3 litresi sıvı yiyecek ve içecekler olmalıdır. Yediğiniz besinlerin süt olarak çocuğunuza ulaşması, sıvı tüketimiyle oldukça alakalıdır. Siz de sıvı tüketerek ve sağlıklı beslenerek doğum kilolarınızdan kolaylıkla kurtulmuş olacaksınız. Eğer bebeğinizin yeteri kadar doyduğuna inanmıyorsanız ya da sütünüz gelmiyorsa doktorunuza başvurup, doktorunuzun önerdiği bir marka bebek mamasını kullanabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin uyku ve beslenme düzeni biraz daha düzene girmiştir. Bebeğinizi gece ve gündüz 4 saatte bir uyandırarak besleyebilirsiniz.

2 Aylık Bebeğinizin Bakımı

Artık bebeğiniz günde 8 saat uyanık kalabilir. 2 aylık bebeğiniz ağlamak dışında, farklı sesler çıkarmaya başlamıştır. Bebeğinizin gece uykuları için, onu daha iyi beslemeniz gerekmektedir. Bebeğinizle anlamlı konuşmalar yapın agucuklar yerine onunla konuşun. Bu onun daha çok hoşuna gidecek ve ileride daha güzel konuşmasına sebep olacaktır. Bu dönemde onunla sürekli konuşun, yaptığınız şeyleri anlatın. Unutmayın ki o da artık bir birey ve sizin yaptıklarınızı anlamaya, sizi daha iyi tanımaya çalışıyor. Bu yüzden ona yardımcı olun.

2 aylık bebek
2 aylık bebeğiniz için oldukça özenli davranmalı, onun kişiliğinin şimdiden gelişeceğini unutmamalısınız. Bu nedenle onunla büyük bir insanmış gibi diyalog kurmanız oldukça büyük önem taşır.

Bir önceki makalemiz olan 1 Haftalık Gebelik Dönemi başlıklı yazımızda 1 haftalık hamilelikte annenin durumu, 1 haftalık hamilelikte bebeğin durumu ve hamilelik belirtileri hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

 1. 2 aylık bebek gelişiminde özellikle boy ve kilo dengesine dikkat edelim. reflü sandığımız bazı kusma olayları nadirende olsa pilor stenozu gibi mide rahatsızlıkları cıkabılıyor

CEVAP VER