19 Haftalık Gebelik Süreci

0
204

Hamilelik sürecinin neredeyse büyük bir çoğunluğunu atlattığınız 19 haftalık gebelik süreci artık anne olmanın tadına varacağınız ve daha rahat bir süreç geçireceğiniz dönemler arasında yer almaktadır. Bu sebeple hem sizde hem de bedeninizde bir takım değişiklikler meydana gelebilmektedir. Öncelikle neredeyse hamileliğinizin yarısını tamamladınız. Kasıklarınıza doğru uzanmakta olan bir ağrı, size karnınızın alt kısmında büyük bir sancı verebilir. Özellikle bir taraftan bir tarafa döndüğünüzde ya da pozisyon değiştirdiğiniz zaman, çok koşturma içerisinde bir gün yaşadığınızda ya iki tarafınızda birden ya da tek taraflı olarak keskin ve net bir ağrı hissedebilir vücudunuza bıçak saplanıyor gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Tıpta bu ağrıya yuvarlak kas dokusu adı verilmektedir. Nedeni büyümekte olan rahminizin desteklenmesini sağlayan kas dokusu ve kasların gerilmesi durumudur. Bu ağrıyı zaman zaman hissediyorsanız endişe duymanıza gerek yoktur. Fakat uzandığınızda ya da dinlendiğinizde bile devamlı olarak bu ağrı hissi mevcutsa kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

19 Haftalık Gebelik Sürecinde Cildiniz

Girmiş olduğunuz 19 haftalık gebelik sürecinden sonra bedeninizde belli başlı değişiklikler gözlemlemeye ve cilt değişikliği görmeye başlayabilirsiniz. Örneğin kızarmış avuç içlerine sahip olmaya başlamış olabilirsiniz. Korkmanıza hiç gerek yoktur. Bu durumun oluşmasına tamamen östrojen hormonlarının artması sebebiyet vermektedir. Avuç içlerinde meydana gelen değişiklikler haricinde koyu bir renk almış cilt lekeleri de gebeliğiniz süresince cildinizde geniş bir yer işgal edebilmektedir. Genellikle hamilelik maskesi adı verilen bu cilt lekeleri üst dudak çevresinde, yanaklarınızda ve alnınızda görülür. Aynı şekilde güneşe direkt olarak maruz kalmış kollarınız ve diğer uzuvlarınız da lekelere mahkumdur. Koltuk altı bölgeleriniz, varsa çilleriniz ve yara izleriniz, meme uçlarınız, iç kalça kısımlarınız da gebelik sürecinde koyulaşabilmektedir. Göbeğinizden başlayarak kasık kemiklerinizde son bulan koyu bir hat ise genellikle koyu çizgi adı ile anılmaktadır. Cildinizde böylesine büyük bir renk değişikliğinin oluşması ise tamamen melanine bağlıdır. Melanin hem gözümüzün hem de cildimizin rengini veren bir maddedir. Hamilelik süresince de yani geçici olarak artmaktadır.

19 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebeğiniz

Artık 19 haftalık gebelik süreci içerisine girdiğinize göre bebeğiniz de yaklaşık olarak 240 gram olmuştur. Artık kısa süreler içerisinde büyümesinde herhangi bir durma gözlemlenmeyecektir. Aksine bebeğiniz artık her an büyüyecek ve doğum vakti geldiğinde bugün ki ağırlığının neredeyse 15 katına ulaşacaktır. Minik bebeğinizin beyninde artık görme, tat alma, duyma ve koku duyuları gelişmiştir. Hatta dokunma hissine bile başlayabilmektedir. Artık sizin ve eşinizin konuştuklarını duyabilecek seviyeye ulaşmıştır. Eğer bebeğinizin cinsiyeti kız ise henüz doğmadan 6 milyona yakın yumurta hücresi üretmeye başlamıştır. Siz doğuma gidinceye kadar bu yumurta sayıları 10 milyonu bulacaktır. Artık tamamen kendine ait bir parmak izine sahip olmaya başlamıştır. Oldukça zayıf bir yapıya sahip olsa da artık vücudunda kolaylıkla yağ depolanabilmektedir. Buda bu süreçten sonra bebeğinizin daha hızlı kilo alabileceği anlamına gelmektedir.19 haftalık gebelik

19 Haftalık Gebelik Sürecinde Siz

Gebeliğiniz süresince vücudunuzda görülen bacak krampları oldukça normal bir belirtidir. Genellikle geceleri çok daha fazla ve sık aralıklarla görülmektedir. Bu kramplar haricinde bedeninizde ve özellikle ayak ve ellerinizde meydana gelen hissizlik ve karıncalanma hissi de sizi endişelendirebilir. Bu his hiç yaşamadığınız bir his olabilir ve bu sebeple size garip gelebilir fakat vücudunuz hamilelikten dolayı şiş olduğu için sinirlerinize doğru bir baskı söz konusu olur. Buda karıncalanma ve hissizliğe sebebiyet verir.

Genellikle 19 haftalık gebelik sürecinde rahminiz artık göbek deliğinizin aşağısına kadar inmiş durumdadır. Buda artık günden güne insanların sizin hamile olduğunuzu anlayabilmesi anlamına geliyor. Karnınızın alt kısımlarında oldukça hafifi ağrı ve sızılar hissedebilirsiniz. Bu genellikle 19 haftalık gebelik sürecinin en sık görülen rahatsızlığıdır ve bir süre daha kendisini göstermeye devam eder.

Bu haftayı tam ve sağlıklı bir şekilde geçirdikten sonra genellikle anne adayları en nazlı ve en utangaç bebeklerin bile cinsiyetlerini öğrenebilirler. Bu durumda size de yeni bir hamilelik heyecanı ekleniyor. Cinsiyetini öğrendiğiniz bebeğinizin hangi isme sahip olacağı. Yani bu süreçten doğuma kadar siz ve eşiniz uzun uzun bebek isimleri araştırabilir, anlamlarına bakabilir ve bir karar alabilirsiniz. Ama yine de eğer bebeğinizin adını hamileyken bulursanız, henüz karnınızda olan bebeğinize bulduğunuz ve koymak istediğiniz yeni adı ile seslenmek harika bir duygu olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER