19 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

0
669

18 ayını geride bırakıp bir ay daha büyüyen bebeğiniz 19 aylık bebek gelişimi döneminde de sizleri yeni sürprizlerle karşılayacaktır. Her açıdan gelişen bebeğiniz sizi daha fazla yormaya başlıyor. Hareketlenmeleri artan bebeğiniz bu dönemde dur durak bilmeyecek, her şeyi keşfetmeye ve sürekli bir şeyler anlatmaya çalışacaktır. Çevreye karşı yaklaşımlarda da büyük değişimleri olan bebeğiniz 19 aylık olduğunda insanlara daha yakın davranmaya başlayacak ve etrafındakilerle konuşmak isteyecektir.

19 Aylık Bebek Gelişimi: Kahvaltısı

19 aylık bebeğinize kahvaltıda peynirli ya da kaşarlı tost yedirebilirsiniz. Kahvaltılıklar arasından ise

 • Reçel
 • Bal
 • Pekmez
 • Salatalık
 • Domates
 • Biber
 • Havuç gibi besinleri yedirebilirsiniz.

Bunların yanı sıra 19 aylık bebek gelişimi sürecinde sütte kahvaltıda verilebilmektedir. Kahvaltının en önemli öğün olduğu unutulmamalı ve kahvaltı kuvvetli bir şekilde yaptırılmalıdır. Bu ayda bebeğinize ara sıra cornflakes gibi çeşitlerle değişiklik yapabilirsiniz. Yumurtayı ise haftada 3 gün yedirmeniz yeterli olacaktır.

19 Aylık Bebek Gelişimi: Beslenme

Bebeğiniz bu ayda 3 ana 2 ara öğün yiyebilmektedir. Süt ise hala bebeğinizin beslenmesinde önemli bir unsurdur. Bu aylarda bebeğiniz hala anne sütü alıyorsa şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. 19 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bebeğinizin fazla miktarda abur cubur yememesidir. Bebeğinizin çikolata, dondurma, kurabiye gibi karşı koyulmaz tatlara alışkanlığının artması durumunda, bebek beslenmesi de değişiklik gösterecektir. Bu noktada annelerin 19 aylık bebeğe önerilen besinleri ve miktarları iyi bilmeleri gerekir. 19 aylık bebek gelişimi sırasında bebeğin bir günlük alması gereken besinleri ve miktarları sıralayacak olursak;

 • 2-3 porsiyon süt ürünü: (1 porsiyon: yarım bardak yoğurt, 1 kibrit kutusu peynir, 1 bardak süt)
 • 2 porsiyon protein: (1 porsiyon: 1 büyük köfte veya balık-tavuk, 1 yumurta, 1 çorba kaşığı fıstık ezmesi, 2 çorba kaşığı yeşil mercimek veya kuru fasulye(
 • 2-3 porsiyon meyve: (1 porsiyon: Yarım bardak taze olarak hazırlanan meyve suyu, 1 ceviz 2 kuru kayısı, yarım meyve)
 • 4-5 porsiyon tam tahıl: (1 porsiyon: 2-3 yemek kaşığı pilav ya da makarna, yarım dilim ekmek, 1 tane orta boy tam tahıllı kurabiye, 2-3 kaşık pişmiş yulaf)
 • 2-3 porsiyon sebze: (1 porsiyon: 2-3 dal haşlanmış brokoli, yarım kase sebze çorbası, bir büyük mücver)19 aylık bebek gelişimi nasıldır

19 Aylık Bebek Gelişimi: Aşıları

Bu ayda bebeğinize yaptırmanız gereken bir aşı bulunmamaktadır.

19 Aylık Bebek Gelişimi: Kilosu

19 aylık bebek gelişimi döneminde erkek çocuğunuzun ortalama 11500 ile 12000 gram arasında, kız çocuğunuzun ise 11000 ile 11500 arasında olması idealdir.

19 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yapar?

19 aylık bebek gelişimi zamanında bebeğiniz merdivenleri inip çıkmaktan ve yerlerde yuvarlanmaktan hoşlanmaktadır. Bu dönemde bebeğinizin ısırma huyu boy gösterebilir. Bu durum bazı çocuklarda diş etlerindeki baskı ve taşınmadan kaynaklanırken, bazı çocuklarda karşısındaki kişinin ısırılması durumunda ne tepkinin verileceği merakından kaynaklanmaktadır. 19 ayına gelen çocuğunuz görgü kurallarını sizi taklit ederek öğrenmektedir. Bu ayda bebeğiniz sizden görerek “Teşekkür ederim” tarzında cümleler kurabilir. Bu ayda bebeğiniz boşaltım organlarına daha çok söz geçirebileceği için tuvalet eğitimini alabilir. Giderek büyüyen bebeğiniz 19 aylık olduğunda ellerini tek başına yıkayabilir, komik şeylere gülebilir, kapıları kapatabilir ve sizinle oyunlar oynayabilir. Ayrıca ona aldığınız büyük parçalı legolar ile oynayabilir, şekilleri uygun olan yerlere yerleştirebilir. Bu ayda bebeğiniz vücudunda bulunan bölgeler sorulduğunda gösterebilir.

Bebeğiniz bu ayda uyumayı öğrenilebilir. Bu dönemlerde en iyi uyku rutini bile işe yaramayabilir. Bebeğinizin aklı sürekli sizde olacak ve sizin sesinizi duymak onun uyumasını engelleyecektir. Bebeğiniz bu ayda herhangi bir şey için bağırabilir ve inat edebilir. Tam bu dönemlerde yürümeye başlayan çocuğunuz size ihtiyaçlarını bildirmek için kendini ifade becerilerini geliştirmektedir. Ancak bebeğiniz onu anlamadığınız durumlarda öfkelenebilir. Öfkelendiği durumlarda ise ona ne istediğini göstermesini söyleyerek yaklaşabilir ve sakinleştirebilirsiniz. Bebeğiniz 19 aylıkken siz uzakta olsanız dahi diğer insanların yanında eskisi gibi ürkek olmayacak ve ağlamayacaktır. Bu aylarda bebeğiniz diğer insanlara ve yaşıtlarına daha yakın hareketler sergileyecek ve arkadaşlarıyla paylaşma eğilimi başlayacaktır.

19 Aylık Bebek Gelişimi: Boyu

19 aylık bebek gelişimi döneminde erkek bebeğinizin 81,5 ile 83 cm, kız çocuğunuzun ise 79,5 ile 82 cm arasında olması idealdir.

19 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yer?

19 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğiniz kahvaltıda sizin yediğiniz besinlerin hemen hemen hepsini yiyebilir. Artık bir ay daha büyüyen bebeğinizin beslenme alışkanlıkları değişebilir. Çünkü bu dönemlerde bebeğinizin abur cubura olan ilgisi artacaktır. Ancak bebeğinize bu alışkanlığı kazandırmamalı ve daha sağlıklı beslenmesini sağlamalısınız. Bebeğiniz bu dönemde süt ürünlerinden, proteinlerden, meyve ve sebzelerden, tahıl ürünlerinden olabildiğince faydalanmalıdır. Her bebek için geçerli olmasa da bu dönemde de anne sütüne devam edilmektedir. Anne sütüne devam eden bebekler her zaman için daha avantajlıdır diyebiliriz. Bu ayda bebekler yemeklerde de sizinle beraber birçok besini yiyebilir ve yeni tatları keşfedebilir.

19 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

Bu dönemlerde bebeğin izle özel zamanlar geçirmeli vaktinizi ve ilginizi tamamen ona ayırmalısınız bu ayda Bebeğiniz de birlikte top oynamanın onun en büyük eğlencelerindendir bebeğinizi uygun kitaplar alarak ona kitap okumalı üst üste konulan küpler ile becerisini geliştirmelisiniz bu dönemde Bebeğinize bir çamaşır sepeti yardımıyla basket oynamayı öğretebilirsiniz Bebeğinizin topu sepete atarken ki çabasından dolayı onu alkışlayarak cesaretlendirme misiniz 19 aylık bebeklerde uyurgezerlik olabilir bu yüzden kazaları engellemek için tehlikeli bölgelerde güvenlik önlemleri almalısınız Eğer bebeğiniz Sabahları Erken uyanırsan gece daha geç saatlerde yatırabilir gündüz uykularını ise daha kısa tutabilirsiniz gün içerisinde enerji harcamasını sağlayan aktiviteler yaptırarak uyku düzenine ayarlayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER