18 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

0
813

Bebeğiniz 18 aylık bebek gelişimi sürecine girdikten sonra belli başlı değişiklikler ve farklılıklar göstermeye başlayacaktır. Bu dönemde aşılarından, hareketlerine kadar her durumda çocuk gelişimi farklı bir boyuta taşınmaktadır. Bu sebeple sıklıkla bebeğinizin yanında olmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

18 Aylık Bebek Gelişimi: Kahvaltısı

Bebek konusundaki her konu gibi, bebek kahvaltısı da bebeklere göre değişir. Kimi bebek kahvaltısını her şeyden yiyerek yapar. Yani her besinden parça parça verilerek beslenir, kimi bebekse bulamaç haline getirilmiş besinlerle beslenir. Her iki beslenme şeklide bebek için uygulanabilir. Bebek beslenmesinde kahvaltı oldukça önemlidir. Günün en önemli öğünlerinin içinde yer alan kahvaltı, bebeğin sevdiği besinler ile bebeği sıkmadan ve zevkli bir şekilde geçirilmelidir. Parça şeklinde beslenen bebekler çok fazla yemezler. Bulamaç şeklinde hazırlanan kahvaltı her zaman daha avantajlıdır. Bebek bu şekilde yüklü bir kahvaltı yapar ve gün içerisinde alması gereken kalori miktarını alır. 18 aylık bebek gelişimi içinde olan bebek için uygulanabilecek kahvaltı çeşitleri arasında birçok alternatif yer almaktadır. Bu alternatifler arasında bebeğinizin dengeli ve sağlıklı beslenebileceği besinleri tercih etmeniz önemlidir. 18 hafta içerisinde olan bebek birçok gıdayı tüketebilmektedir.

18 Aylık Bebek Gelişimi: Beslenmesi

18 aylık bebek her şeyi kendi başına yapmak ister. Kaşık ve çatalı kendi kullanabilir. Büyükler için yapılmış bardaklardan içmekten hoşlanır. Bu dönede bebeğe yemek istemediği gıdaları zorla yediremezsiniz. Bebek için sağlıklı olan besinleri, onların hoşlanacağı görsellikte hazırlayıp sunmak, bebeklerin hoşuna gidecek ve yemeği zevkli bir şekilde yemesine yardımcı olacaktır. Bebeğin günlük alması gereken besin ve vitamin miktarı vardır. Bu dönemde yoğurt, süt ve peynir tüketimi bebeğin kemik gelişimi için oldukça önemlidir. 18 aylık bebek gelişimi içinde olan bebek için besin değeri yüksek besinler tercih edilmelidir.

18 Aylık Bebek Gelişimi: Aşıları

18 aylık bebek gelişimi döneminde olan bebeğe;

  • DaPT-İPA-Hib aşısı
  • Çocuk felci aşısı
  • Hepatit A aşısı yaptırılmalıdır.18 aylık bebek gelişimi nasıldır

18 Aylık Bebek Gelişimi: Kilosu

18 aylık bebek gelişimi döneminde olan kız bebeğin kilosu ortalama olarak 44.00 – 71,8 olmalıdır. Erkek bebeğin ortalama olarak kilosu 50,7 – 83,3 olmalıdır.

18 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yapar?

Motor becerileri

Düzgün bir şekilde yürüyebilir ve koşabilir. Merdivenleri inip çıkabilir. Kapıları açabilir ve mobilyaların üzerine tek başına tırmanabilir.

Nörolojik gelişmeler

7 küp ile kule yapabilir. Yatay çizgiyi taklit eder, daire çizebilir. Kağıt katlamayı taklit ederek yapmaya çalışabilir.

Dil gelişimi

3 kelimeyi yan yana getirerek cümle kurabilir. Karşısında çıkarılan sesleri taklit eder ve ihtiyaçlarını ifade etmeye çalışır.

Sosyal gelişimi

Yaptığı her şeyi söyleyebilir. Kaşığı güzel tutabilir. Soyunmaya yardımcı olur.  Resimli hikâyeleri dinler ve hoşuna gider. Siz iş yaparken size yardımcı olmaktan hoşlanır. Bebeğe bu tarz davranışları yaptırmak kendine duyduğu güvenin artmasına yardımcı olacaktır.

18 Aylık Bebek Gelişimi: Boyu

18 aylık bebek gelişim döneminde olan kız bebeğin boyu ortalama olarak 148,5 – 171,0 olmalıdır. Erkek bebeğin boyu ortalama olarak 162,0 – 185,5 olmalıdır.

18 Aylık Bebek Gelişimi: Bakımı

Bu dönemde bebeğinizin yeni şeyleri denemesi ve başarısız olması, bebeğin yenilgi hissine kapılmasına neden olabilir. Oyunlar çocuklar için eğlenceli bir öğrenme aktivitesidir. Bebeğinize kaybetmeyi de kazanmayı da öğretmelisiniz. Bebeğiniz bu dönemde sevdiği ve tanıdığı kişilere selam verebilir ve onları gördüğünde mutlu olabilir. Bebeğinizin sosyalleşmesi için onu bol bol dışarı çıkarmalı ve değişik ortamlara sokmalısınız. Bu onun dış çevreyle ilişkilerinin daha güzel olmasını sağlayacaktır. Bu ay bebeğiniz kendi kendine yemek yemek isteyebilir ve bunu yaparken de etrafa döker. Bunun için bebeğinize kızmamalı ve kendi kendine yemek yemesine müsaade etmelisiniz. 18 aylık bebek gelişimi döneminde olan bebeğiniz oldukça meraklı olduğu bir dönemin içerisindedir. Bu merak bazen kendine zarar vermesine neden olabilir. Bu nedenle bebeğinizi gözünüzün önünden ayırmamalı ve olabilecek tehlikeleri etrafından uzak tutmalısınız.

Bu dönemde bebeğin bol bol hareket etmesine müsaade edilmelidir. Kendi yemeğini yemesine, ellerini yıkamasına ve giyinmesine müsaade edilmelidir. Bu dönemde bebeğinizin öfke nöbetleri olabilir. Bu nöbetler esnasında bebeğe tepki göstermemek doğru bir harekettir. Şarkı ve tekerlemeler dil gelişimini destekler. Bu nedenle bebeğinizle vakit geçirmek, onunla bol bol konuşmak ve ilgilenmek daha çabuk konuşmasına yardımcı olacaktır. Bu dönemde bebeğin gelişimini desteklemek için, üst üste geçirilen halkalar, parmak kuklaları, oyuncak hayvan figürleri, büyük parçalı Legolar, su havuzu ve oyuncakları, cam olmayan aynalar, bebekler, basit ve bol resimli hikâye kitapları, ritmik müzik sesleri kullanılabilir. Bu dönemde seçilen oyuncaklar bebeğin cinsiyetine göre seçilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER