17 Haftalık Gebelik Süreci

0
166

Anne adayı 17. Hafta itibariyle değişiklere de gebe olacaktır. Bu dönemde sırtınızda yavaş yavaş sizi rahatsız etmeye başlayacak ağrılar yaşayabilirsiniz. Uykusuzluk problemi ve ondan kaynaklı göz altı morlukları, her anne adayının yaşadığı bir sıkıntıdır. İlk haftalarda uykuya olan eğilim daha sonraları uyuyamama problemlerine yerini bırakacaktır. 17 haftalık gebelik ile göbek deliğiniz 6 cm. Olarak, rahminizin önüne geçecektir. İlerleyen zamanlarda ise daha da fazla öne çıkmaya başlayacaktır. Kısaca bebeğiniz bir armut kadardır.

17 haftalık gebelik esnasında dörtlü tarama testleri yapılmaktadır. Bu test ile down sendromlu bebek taşıyıp taşımadığınız öğrenilecektir. Öğrenme ihtimali oranı %79 olmaktadır. Ayrıca hamilelikle ilgili diğer sorunların da önüne geçilebilecektir. Gebeliğin 17. Haftasında bebeğinizin fiziksel gelişimi ise şu şekildedir; kilosu 200 gr. arasında olup, boyu ise 15-18 cm. olmaktadır.

Bu dönemde bebeğinizin, kemikleri için kalsiyuma ihtiyacı olacaktır. Kemik gelişimi için bu bilgiyi göz ardı etmemelisiniz. Bundan dolayı kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmelisiniz. Bebeğinizin dolaşım sistemi tam kapasite çalışmaktadır, aynı zamanda yağ depolamaya da başlayacaktır.

17 Haftalık Gebelik Önerileri                    

Hamileyken bacaklarınızda kramplar oluşuyorsa uzun süre ayakta kalmamaya özen göstermelisiniz.  Yan yatmaya da özen gösteriniz. Bunun için esneme egzersizleri de yapabilirsiniz. Bacak kramplarının nedeni genellikle potasyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu konuda bir diyetisyenden yardım isteyerek bacak ağrılarınız oluşmadan, önüne geçebilirsiniz. 17 haftalık gebelik itibariyle bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlarsınız, ancak hissetmediyseniz de bir sıkıntı olacağı anlamına gelmemektedir. İlk hareketlenmeler, gebeliğin 22. Haftasını bulabilmektedir.

Gebelikte vajinal duş almaktan kaçınmalısınız. Doktorlar bu konuda uzlaşmaktadır. Gebelik döneminde vajinanın içini yıkamak, kanamaya ve daha ciddi problemlere neden olabilecektir.

Bu haftada bebeğiniz artık kilo almaya başlayacaktır. Yağ dokusu biriktirmeleri sayesinde hem sıcak tutmaya yardımcı olacak hem de müthiş bir enerji kaynağı olup metabolizma hızını arttıracaktır. 17 haftalık bebek refleksleri, emme ve yutma şeklindedir. Bebeğinizi dünyaya getirdiğinizde, neredeyse aynı reflekslere sahip olacaktır.17 haftalık gebelik ve süreçleri

Bebeğim Kız Mı Erkek Mi?

Uterus ve vajina çevresinde özel bir doku kümesi oluşumu mevcutsa, kız bebeğiniz olacaktır. Eğer bebeğiniz erkek ise bu dokular daha farklı bir yolda büyümeye başlayacaktır. Penis şekillenmesi oluşacak ve prostat oluşumu gerçekleşecektir.

Amniyo Nedir?

Amniyosentez testi olacaksanız yakın bir zamanda olmanız gerekecektir. Bu test 18. Haftadan önce yapılmalıdır. Genellikle doktorunuz, bu dönemde olmanızı önerecektir. Amniyo, doğum kusurlarının belirlenmesinin en doğru yöntemi olacaktır. Bu testi her anne adayı yapmalı diye bir kural mevcut değildir. Eğer ailede bazı genetik hastalıklar mevcutsa, down sendromu gibi genetik rahatsızlık riski yüksek olan 35 yaş üstü gebelere, bu test uygulaması önerilmektedir.

Neden Ağrım Var?

Hemeroid, leğen kemiği alanındaki kan hacminin aynı zamanda akışının artması sonucunda, fazla açılan rektumdaki damarlardır. Bir önceki gebeliğinizde hemeroid olmuşsanız, büyük ihtimalle tekrar olacaksınız. Varis eğiliminiz var ise hemeroid oluşumu olabilecektir. Bu hastalığın önüne geçebilmek için yüksek fiberli bir beslenme yapmalısınız. Bunun yanında düzenli egzersiz ve gün içerisinde bol sıvı tüketimi yapmalısınız.

Bebeğiniz artık ısı sağlamak için vücut yağını arttırmaya başlamıştır. Hatta bu yağ oluşumu doğumda oluşacak ağırlığının üçte ikisini oluşturacaktır. Beyin tarafından düzenlenen kalp, artık düzenli bir şekilde atmaya başlayacaktır. Bebeğiniz ışığı algılayabilmektedir ancak buna rağmen göz kapakları kapalıdır.

Bazı anne adaylarında siyatik sinir ağrıları oluşabilmektedir. Omurilikten başlayıp bacağın arkasından aşağı inen sinire, siyatik denmektedir. Bebek ağırlığının rahme baskı yapmasından dolayı, bacağınızdan aşağı doğru bir ağrı hissedersiniz.

Uyurken rahat etmeniz ve sağlıklı bir uyku uyumanız, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önem teşkil etmektedir. Ilık duş alıp yatmanız veya ılık süt içmeniz, rahat uyumanıza neden olabilecektir. Uyurken vücudunuzu yastıkla destekleyebilirsiniz, sürekli aynı pozisyonda kalmamaya özen göstermelisiniz. Uzun süre hareketsiz kaldığınızda, kanın pıhtılaşması oluşabilmektedir. Otururken ayağınızın altına bir tabure almanız, kan akışınızın düzenli olmasına yardımcı olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER