15 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

0
594

Bebeklerin gelişimi ay ay hatta hafta hafta farklılık göstermektedir. Bebeklerin gelişimi için bir haftanın bile büyük önemi vardır. 15 aylık bebek gelişimi döneminde olan bebeğiniz 14 aylık bebekten çok farklıdır. 15 aylık bebek hafif hafif yürümeye başlamış ve bir iki kelimede olsa bir şeyler söylemeye başlamıştır. Bebeğiniz büyük olasılıkla bu ay kaşık ve çatal kullanarak kendi yemeğini yiyebilir.

15 Aylık Bebek Gelişimi: Kahvaltısı

15 aylık bebek gelişimi döneminde olan bebeğiniz için sabah kalkınca 150 ml kadar inek sütü ya da inek sütü verebilirsiniz. Otlu peynirli omlet, buğday ekmeği ve domates verebilirsiniz. Bebek için sabah kahvaltısı günün başlangıcıdır ve çok önemlidir. Sabah kahvaltısında aldığı vitamin ve alerjik reaksiyon gösterme olasılıkları oldukça düşüktür. Bu nedenle sabah kahvaltısında sizin yediğiniz tüm besinleri yiyebilir. Sabahları bebeğinizle beraber kahvaltı yapabilir ve sabah kahvaltılarını eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

15 Aylık Bebek Gelişimi: Beslenmesi

15 aylık bebek gelişimi için beslenme oldukça önemlidir. Çünkü bu ay bebeğin yeme hızı yavaşlar. Yürümeyi öğrendiği bu aylarda keşfedecek birçok şey fark eder ve yemek yemek onun için ikinci planda kalır.  Buda yeme hızının ve miktarının azalmasına neden olur. Bebeğin yürümeye başladığı bu ay da, bebeği mama sandalyesinde oturtmak bir hayli zordur. Aynı zamanda sofrada sizinle beraber her şeyin tadına bakmak isteyecektir. Bebeğin herhangi bir şeye karşı alerjik reaksiyonu yoksa sizinle beraber sofradaki her şeyden yemesine izin verebilirsiniz. Sindirim sorunu ve alerjik sorunlar 15. Ayda artık azalır, buda bebeğin çoğu şeyi yiyebileceği anlamına gelir. Çıkan yeni dişleri sayesinde yemekleri daha kolay yiyen bebeğinizin, öğrenme hızına göre kendisi de bu ayda yemeklerini yiyebilir. Bu dönemde bebeğe besleyici değeri yüksek gıdalar verilmelidir. Bunların içinde sebze çorbası, püre haline getirilmiş kuru yemişler, meyve ve yoğurt gibi gıdalar bebeğin hem sağlıklı beslenmesini sağlar hem de uzun süre tok kalmasını. Oyun oynama döneminde olan bebeğinizin sofraya oturabilmesini alışkanlık haline getirmelisiniz. Tüylü ve dikenli yaprakları olan sebzeler, sütlü ya da öz suyu olan meyvelerin tohumları gıda zehirlenmesine neden olacağı için verilmemelidir.

15 Aylık Bebek Gelişimi: Aşıları

15 aylık bebeğin bu ay yaptırması gereken aşı; suçiçeği aşısıdır.

15 Aylık Bebek Gelişimi: Kilosu

15 aylık bebek gelişimi döneminde olan kız bebeğinizin olması gereken kilo 7,7 – 13 kilogram arasında değişirken, erkek bebeklerin olması gereken kilo 8,1 – 13,5 kilogramdır.15 aylık bebek gelişimi

15 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yapar?

Bebeğiniz büyük bir ihtimalle yürüyebilmektedir. Yürüme konusunda hala öğrenme aşamasında olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle bebek sık sık düşebilir. Her düştüğünde onu kaldırmamalı ve kalkmasına fırsat vermelisiniz. Geri geri yürüyebilir ve eğilerek yerden bir şey alabilir. Raftan bir kitap alabilir ve sayfalarını karıştırabilir. Sizin yaptıklarınızı yaparak sizi taklit eder ve bu davranışlarını oyuna çevirebilir. Sizin verdiğiniz basit komutları anlar ve yerine getirmeye çalışır. Kalemle kâğıdın üzerine çizgiler çizebilir. Beş ile yedi arası kelime söyleyebilir. İsteklerini işaret ederek gösterebilir. Saklanılan oyuncağın yok olduğunu ve tekrar geri geleceğini anlar. Top oynayabilir. Büyük Legolarla oynayabilir, kule yapabilir.

15 Aylık Bebek Gelişimi: Boyu

15 aylık bebek gelişimi döneminde olan kız bebeğinizin olması gereken boy 68 – 84 cm arasında değişirken, erkek bebeklerin olması gereken boy 71 – 86 cm’dir.

15 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yer?

Bu dönemde bebeğiniz birçok gıdayı yiyebilmektedir. Alerjik durumlarla bu ay içinde pek fazla karşılaşılmaz. Bu nedenle evde sizinle beraber siz ne yerseniz yiyebilir. Eğer alerjik durumu varsa doktor tarafından önerilen besinler verilmelidir. Bebek bu dönemde kuru yemişler, kuru meyveler, süt, yumurta, kuru baklagiller ve daha birçok şeyi yiyebilir. Besin değeri yüksek ve vitamin yönünden zengin besinler bebek için en uygun gıdalardır. Bu nedenle bu tarz besinleri bebeğe vermek en doğrusudur. Süt ve süt ürünler, kırmızı ve beyaz et, yeşil yapraklı sebzeler bebeğin yemek menüsünde mutlaka olmalıdır. Bebeğin sevmediği ve yemediği besinler farklı şekillerde bebeğe sunulabilir. Bu şekilde, bebeğin besinleri farklı şekilde tatması ve her besinden vitamin alması sağlanır.

15 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

Bebeğiniz artık bacak, burun, göz, el ve ayak gibi vücudunda önem taşıyan bölgeleri gösterdiğinde isimlerini söyleyebilir. Bu dönemde bebeğe kötü örnek olacak davranışlardan kaçınılmalıdır. Bebeğiniz bu dönemde sizi olduğu gibi taklit edecektir. Bu nedenle davranışlarınıza ve hareketlerinize dikkat etmelisiniz. Bu dönemde bebeğiniz kendi kendine giyinmek isteyecektir. Ona hayır demektense, kendi kendine giyilebileceği kıyafetler sunmalısınız. Odasına yaşına uygun kitaplar koyabilirsiniz. Odasındaki kitaplara ve oyuncaklara zarar vermemesi gerektiği konusunda onu teşvik etmeli ve ona bunu öğretici hareketlerle sergilemelisiniz. Bu yaş için en uygun kitaplar hayvan figürleri bulunanlardır. Bu kitaplar sayesinde bebek hayvanları ve isimleri öğrenir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER