14 Haftalık Gebelik Süreci

0
283

Gebeliğin 14. Haftasında dışarıdan dikkatlice bakıldığında hamile olduğunuz anlaşılabilir. Bu dönemde bebeğiniz ve siz hızla büyümeye devam ediyorsunuz. Bu döneme kadar süren yorgunluk ve halsizlik hissi, bu dönemde giderek azalmakta ve siz kendinizi çok daha iyi hissetmektesiniz. 14 haftalık gebelik de bel ve sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Baş ağrısı, mide yanması, kabızlık ve mide ekşimesi bu dönemde sıklıkla yaşadığınız şikâyetler arasında yer alabilir. Bu dönemden itibaren anne adayındaki cinsel dürtüler eskiye dönebilir.

14 Haftalık Gebelik Sürecinde Bedeniniz

14 haftalık gebelik döneminde olan anne adayı kendini çok daha enerjik hissetmektedir. İlk haftalarda yaşadığınız mide bulantıları ve baş ağrıları bu hafta azalmaktadır. Bu dönemde kendinizi fazlasıyla enerjik hissedebilirsiniz. Bu haftadan itibaren kilo artışınızda belirgin bir artış yaşanabilir. Hamileliğin 14. Haftasında olan anne adayı ortalama olarak 2,5 kilo alır. Çoğul gebeliklerde bu miktar biraz daha fazladır. Bebeğinizin büyümesiyle rahminizde büyüyecek ve buda kasıklarınıza baskı yapacaktır. Bu baskı sonucunda kasıklarınızda ağrı oluşabilir. Hamileliğin bu döneminde de bel ağrıları yaşanabilir. Geçmiş haftalarda yaşadığınız şikâyetler bu ay yaşanmayabilir. Bu da anne adayı rahatlamasını sağlar. Bu dönemin tadını çıkarmalı ve bol bol gezmelisiniz. Çünkü hamileliğin son 3 ayı geçmiş hafta yaşadığınız şikayetlerle geçebilir.

14 Haftalık Gebelik Sürecinde Beslenme Düzeni

14 haftalık gebelik süresince ve diğer dönemlerde, yediğiniz besinler bebeğinize geçiş yapar. Bebeğiniz salacağınız ölçüde demir, vitamin, kalsiyum ve protein ihtiyacını karşılar. Anne adayı bu ve hamilelik süresince bu besinleri yeteri kadar almazsa, bebek kendi vücudu için herekli olan bu vitaminleri sizin vücudunuzdan almaya başlar. Buda sizin sağlığınızın bozulmasına yol açar. Bebeğinizin eksiksiz beslenmesi ve sizin vücut sağlığınız için dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi, bebekte bedensel olduğu kadar zihinsel gelişiminin de olumsuz etkilenmesine neden olur. Annenin bu dönemde yanlış ve dengesiz beslenmesi, bebeğin ileriki yetişkinlik döneminde tansiyon, şeker ve obezite gibi rahatsızlıkları yaşamasına neden olabilir. Hamilelik döneminde alınması gereken kilo miktarı, anne adaylarına göre değişkenlik gösterir. Uzmanlara göre anne adayının hamilelik boyunca 12 kilogram alması yeterlidir. Hamilelik süresince özel uygulanan programlar ile kilo kontrolü sağlanabilir. 14 haftalık gebelik süreci

14 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebeğiniz

Bebeğiniz bir yumruk büyüklüğündedir. Daha öncekilere göre daha akıcı hareketlerle kollarını ve bacaklarını hareket ettirmektedir. Bu dönemde bebeğinizin bağırsakları Mekonyum üretmektedir. Mekonyum bebeğinizin doğum sonrası yapacağı ilk dışkıdır. Bebeğinizin vücudunu sıcak ve rahat tutması için oluşan tüyleri, bebek yağı oluşumuyla dökülecektir. Bebeğinizin böbrekleri bu hafta itibariyle idrar üretimine geçiyor ve bebeğiniz idrar yapmaya başlıyor. Bebek bu hafta itibari ile doğuma kadar idrarını içinde bulunduğu su kesesine yapmaktadır. Bebek bu dönemde içinde bulunduğu sıvının içerisinde yer değişikliği yapmaktadır. Bu haftadan itibaren bebeğiniz kollarını ve bacaklarını kendi isteği ile hareket ettirmektedir. 14 haftalık gebelik döneminde, anne adayı ve bebek birbirlerini daha fazla hissetmeye başlar ve bağlılıkları daha da artar. Bebeğiniz bu hafta gözlerini kısabilir, açabilir, yüzünü ekşitebilir ve başparmağını emmeye başlayabilir. Beyin uyarıları sayesinde yüzünde küçük mimikler oluşabilir. Bebeğinizin boyu gittikçe uzuyor ve şuanda boyundan poposun’a kadar 8.75 cm yani bir limon kadar olmuştur.

14 Haftalık Gebelik Sürecinde Anne Adayına Öneriler

  • Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı doktora gidecekseniz, doktorunuza mutlaka gebe olduğunuzu söylemelisiniz.
  • Bu dönemde anne adayı için beslenme oldukça önemlidir. Sağlıklı besinler tüketmeli ve aşırı yağlı ve tuzlu besinler tüketilmemelidir.
  • Gün içerisinde öğünle atlanmadan tüketilmeli ve az yenmelidir.
  • Oluşan mide yanması ve hazımsızlık için lifli gıdalar tüketilmemeli ve yemeklerde çok fazla yenmemelidir.
  • Bu gebelik haftasından itibaren karnınızdaki ve göğüslerinizdeki toplardamarlar da genişleme görülebilir. Meme uçları büyür ve rengi koyulaşmaya başlar. Meme dokusu emzirmek için yapmaya başladığı hazırlıkları hızlandırmaktadır.
  • Karının tam ortasından aşağı inen belirgin bir çizgi oluşur. Bu çizgi hamilelik çizgisidir ve doğumla beraber ortadan kaybolur. Kolların altında kararma oluşabilir. Bu durumlar anne adayını korkutmamalıdır. Hamileliğin bitimiyle bu değişiklikler hızla kaybolmaktadır.

14 haftalık gebelik anne bebek süreci için önemli bir noktadır. Bu dönemden sonra anne adayı kendini çok daha rahat hisseder.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER