14 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

0
888

14 aylık bebek gelişimi döneminde yaşını tamamlayan bebeğiniz sizi daha fazla yoracaktır. Bu dönemde etrafa merakı artan bebeğiniz evinizi kirletebilir ve nesneleri kırabilir. Bu gibi durumlara kendinizi alıştırmalısınız ve bebeğinizi kızarak korkutmamalısınız. Aksi halde size karşı kötü duyguların oluşmasına neden olabilirsiniz. Ayrıca çocuk eğitimi süreçlerinden olan yemek konusunda da sizleri zorlayacaktır. Ona yemek yedirmek için peşinden koşmanız gerekecektir. Zorlu bir dönem olsa da on büyüdüğünü görmek sizleri mutlu etmeye yetecektir.

14 Aylık Bebek Gelişimi: Kahvaltısı

Bu aylarda bebeğe kahvaltı hazırlamak oldukça zordur. Yaşını dolduran bebek bu ayda taneli şeyler yemeye başlasalar bile büyüklerin yediği her şeyi tam olarak yiyemezler. Size vereceğimiz birkaç tarifi 14 aylık bebeğiniz için uygulayabilirsiniz.

Yufkalı karıştırma

Yufka ve yumurta ile hazırlayacağınız bu kolay kahvaltıyı çocuklar oldukça beğenmektedir. Burada yufkayı küçük küçük parçalar halinde kopardıktan sonra biraz yağ akıtarak tavaya atın. Yufkalar kızarmaya başladığında çırpmış olduğunuz yumurtayı yufkanın üzerine eşit bir şekilde dökün ve tuz atın. Bu ayda bebeğinize kahvaltıda patatesi haşlayarak yedirebilirsiniz.  Süt bulamacı da bu ayda kahvaltıda yedirebilinir. Bunun yanı sıra kendi yediğiniz kahvaltılıkların hepsinden azar azar bebeğinize yedirebilirsiniz.14 aylık bebek gelişimi

14 Aylık Bebek Gelişimi: Beslenmesi

Bu aylarda bebeğinizin beslenme hızı yavaşlayabilir. Bunun nedeni ise artan algıları doğrultusunda karşısında keşfedecek koca bir dünyanın olmasıdır. Beslenme hızı yavaşlamış olsa bile bebeğiniz yeni tatları sizinle beraber denemeye tamamen hazır durumdadır. 14 aylık bebek gelişimi sürecinde bir günde alınması önerilen besin ve miktarları sıralayacak olursak;

  • 2-3 porsiyon süt ürünü ( 1 bardak süt , 1 kibrit kutusu peynir , yarım bardak yoğurt )
  • 3-4 porsiyon tam tahıl ( yarım dilim ekmek , 2-3 kaşık pişmiş yulaf , 1 orta boy tam tahıllı kurabiye , 2-3 yemek kaşığı pilav yada makarna )
  • 1-2 porsiyon meyve ( yarım bardak taze meyve suyu , 1 ceviz , 1 kuru kayısı )
  • 2 porsiyon protein ( 1 yumurta , 2 çorba kaşığı yeşil mercimek ya da kuru fasulye , 1 büyük köfte , balık ya da tavuk 1 çorba kaşığı fıstık ezmesi )
  • 1-2 porsiyon sebze

14 Aylık Bebek Gelişimi: Aşıları

14 aylık bebek gelişimi dönemi de dahil olmak üzere 18.aya kadar bebeğinize yaptırmanız gereken herhangi bir aşı yoktur.

14 Aylık Bebek Gelişimi: Kilosu

Bebeğiniz 14 aylıksa ve erkekse en düşük 8750 gram en yüksek 10250 gram olmalıdır. Bebeğiniz kız ise bu rakamların en düşük 8000 gram en yüksek 10100 gram olması gerekir.

14 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yapar?

14.ayda bebeğiniz size zayıflamış olarak görünebilir. Bunun nedeni ise artan hareketleri ve azalan iştahıdır. Bu ayda bebeğiniz kısa emir cümlelerini anlamaya başlayacak ve sizin ev işlerinizi taklit etmeye başlayacaktır. Karşısına geçtiğinizde sizinle top oynayabilir ve ilk anlayabileceğiniz net sözcükleri söylemeye başlar.Sizi taklit etmesinden dolayı göz kırpma gibi yeni eylemleri öğrenir. Sevdiği kişileri ayırt ederek onlara daha sıcak davranırlar. Bu ayda bebeğinizin inatçı davranışları da başlayacaktır. Üzerine dökse de kendi başına su içmeye başlar. Kalem ve defterle sürekli yazı yazmaya çalışır bunu engellemeyin. Bu onun gelişimi ve okumayı sevmesi açısından son derece önemlidir. Kitap ya da defterin sayfalarını tek başına çevirmeye çalışırlar.14 aylık bebek gelişimi nasıldır

14 Aylık Bebek Gelişimi: Boyu

14 aylık erkek bebeğin en düşük 80.5 cm en yüksek 91.5 cm olması kız bebeğin ise en düşük 75 cm en yüksek 86.5 cm olması gerekir.

14 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yer?

Yaşını doldurmuş olan bebeğiniz artık her şeyi yiyebilir desek yeridir. Bebeğinize kendi yediğiniz yemeklerden verebilir, yeni tatları keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. Yaşını doldurmuş bebekler için vereceğimiz kabak graten tarifi de bebeğinizin beğeneceği bir tariftir.

Kabak Graten

Malzemeler :

  • 4 yemek kaşığı rendelenmiş kaşar peynir
  • 1-2 su bardağı süt
  • Bayat ekmek ( 3 dilim )
  • 1 su bardağı rendelenmiş kabak
  • 2 yumurta

Süt, 1 yumurta ve peynirin yarısını karıştırarak ekmekleri ekleyin ve 20 dakika bekleyin. Üzerine bir yumurta ile karıştırdığınız kabakları serpin üstüne peynirin kalanını da döktükten sonra 175 derecelik fırında 30 dakika pişirin.

14 Aylık Bebek Gelişimi: Bakımı

14-15. aylarda azı dişleri çıkmaya başlayacağından bebeğiniz biraz huysuz olabilir. Bu noktada sabırlı olmanız ve onun acısını anlayabilmeniz gerekir. Bu dönemde bebeğiniz çevresindeki her şeyi keşfetmek için size sorular sorabilir ve sizden çok fazla isteği olabilir. Bu durum sizin için yorucu olsa da 14 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğinizin isteklerine karşılık doğru cevaplar vermeli bebeğinizi azarlamamalısınız. Bu dönemde bebeğinizin bazı eşyalara karşı korkusu olabilir. Örneğin elektrik süpürgesinden korkabilir. Bunu engellemek için elektrik süpürgesini evin ortasından bırakabilir bebeğinizin onun yanına giderek korkusunu yenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu dönemde bebeğiniz merakından ve keşfetme isteğinden dolayı çok fazla kirlenebilir. Bebeğinize sık sık banyo yaptırmalısınız. Yaptığı güzel hareketleri ona fark ettirmeli ve onu ödüllendirmelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER