13 Haftalık Gebelik Süreci

0
324

13 haftalık gebelik döneminde olan bebeğiniz artık 4. Ayına adım atmış bulunmaktadır. Hafta ilerledikçe ve bebeğiniz geliştikçe sizde onun gibi değişim ve gelişim gösterirsiniz. Geçen her süre sizi ve bebeğinizi doğuma yaklaştırır.

13 Haftalık Gebelik Döneminde Bebek

Bu dönem hamileliğin en rahat geçtiği dönemdir. Bebeğiniz yerini iyice benimsemiştir. 13 haftalık gebelik döneminde olan bebeğiniz 6,5 – 7,8 cm büyüklüğündedir. Kilosu ise 13 ile 20 gram arasındadır. Bebeğin ağırlığı boyundan çok daha hızlı büyümektedir. Bu doğrultuda bebeğin doğum kilosu 3,5 kilo civarında olacaktır. Bebeğiniz şuanda bir şeftali büyüklüğündedir. Bebeğin kafası hala vücudunun yarısı kadardır. Ancak yakın bir zamanda bebeğin kafası vücudu ile orantılı bir hal alacaktır. Şuana kadar bir kıkırdak yapıda olan kol ve bacak kemikleri 12. Haftada kazandığı güç ile kemikleşmeye başlamıştır. Kollar ve bacaklar uzarken, kas yapısının kontrolün de gelişmeye devam eder. Bebeğin vücudunda hiçbir şekilde yağ olmadığı için vücudu transparan görünümündedir. Bu hafta bebeğinizin beyni de gelişmektedir. Bebeğin beyni geliştikçe bebeğin hareketleri üzerindeki kontrolü de artacaktır. Ayrıca bu hafta karaciğer safra sıvısı salgılar.

13 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adayındaki Değişiklikler

Bebek büyüdükçe annenin rahmi gelişmekte, bunun etkisiyle de gerilmeler başlamaktadır. Bu gerilmeler bu haftalarda bazı kadınların kasık ağrıları yaşamasına neden olabilir. 13 haftalık gebelik döneminde olan annenin mide bulantıları ve mide yanmaları azalacaktır. Buda anne adayının rahatlamasında etkili olacaktır. Bu durum anne adayının enerjisinin artmasına da yardımcı olacaktır. Mide bulantılarının ve kusmaların geçtiği bu dönemde kullanılan folik asit, memelerde duyarlılığa, kabızlığa, mide yanmalarına ve ekşimelerine sebep olabilir.  Değişen hamilelik hormonları nedeni ile ciltte hamilelik maskesi olarak bilinen chloasma görülebilir. Annenin cildinde oluşan bu lekeler doğum sonrasında düzelmektedir. Anne adayının kendini kötü hissetmesine neden olacak diğer bir durum da çatlaklardır. Genişleyen rahim karında gerilmelere neden olur buda çatlakların oluşmasına neden olur.13 haftalık gebelik süreci

13 Haftalık Gebelik Döneminde Beslenme Düzeni

Hamilelik dönemince anne için en önemli konu, bol bol sıvı tüketmesidir. Annenin ve bebeğin sağlığı için su tüketimi oldukça önemlidir.  Günlük 2 – 3 litre su tüketimi bebek ve anne için önemlidir ve atlanmamalıdır.  Hamilelik döneminde anne adayının alması gereken zorunlu diğer bir vitamin demirdir. Çünkü gebelik sırasında annede demir eksikliği görülür. Bu nedenle anne adayının hamilelik esnasında içerisinde demir bulunan gıdaları tüketmesi çok önemlidir. Demir bakımından zengin gıdalar; kırmızı et, karaciğer ve ton balığıdır. Hayvansal yiyeceklerde kuru meyveler ve sebzelerden alınan demirler bağırsaklarda daha kolay sindirilir. Bir anne adayının hamilelik süresince günlük olarak ekstradan alması gereken miktar 300 kaloridir. Bu haftalarda bebeğiniz çok küçük ve onu düşünerek çok fazla yemek yemenize gerek yoktur. Dengeli ve yeteri kadar beslenmek bebeğinizin ve sizin için alınması gereken gıdaları tam olarak almak çok daha önemlidir. Bu dönemde kalsiyum alımına dikkat etmeniz gerekir. Eğer yeteri kadar kalsiyum alamazsanız bebeğiniz kendi vücudu için gerekli olan kalsiyumu sizin vücudunuzdan alacaktır. Buda sizin vücut sağlığınız için riskli bir durumdur.

13 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adayına Öneriler

Bu hafta itibari ile mide bulantılarınız daha da azalacaktır. Bu durumda iştahınızın açılmasına yardımcı olacaktır. 13 haftalık gebelik döneminde olan anne adayı bu dönemi güzel geçirmelidir. Özellikle bu süreçte hamilelikte cilt bakımlarını uygulamak çatlak oluşumu ortadan kaldırmak için önemli bir yer tutmaktadır. Üzerinde bulunan pozitif enerjiyi güzel şeyler yapmak için kullanmalıdır. Bu aylarda yüzme ve yürüyüş anne için önerilen sporlar arasında yer almaktadır. Egzersiz yapan anne adayı, egzersiz esnasında bol bol su tüketmelidir.  Geçmiş haftalarda anne adayının yaşadığı cinsel isteksizlik bu dönemde tekrar canlanacaktır. Bu dönem içerisinde anne adayının cinsel ilişkiye girmesinde bir sakınca yoktur.  Bu dönemde baba adayı anneye daha ilgili ve hassas davranmalıdır. Anne ve baba arasındaki iletişim şaşılacak bir şekilde bebeğin anne karnındaki psikolojisini etkilemektedir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER