13 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

0
264

Dünyada bazı anlar, diğer tüm anlardan çok çok daha özeldir. Bu anlar; bir evlilik teklifinin edildiği an olabileceği gibi bir iş sahibi olmak gibi bir durum da olabilir. Ancak bir kadının başına gelebilecek en özel ve en güzel olay şüphesiz ki doğum anıdır. Doğum her şeyin başladığı bir andır.  Bir bitiş ve bir de başlangıç hikayesidir. 9 ay süren hamilelik sürecinin bitip, doğum ile gelen o güzel bebeğin yavaş yavaş gelişimini takip etme serüveninin başlangıcıdır. Doğum itibarı ile hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Artık önemli bir sorumluluk söz konusudur. Bu sorumluluk yumuk yumuk elleri ile bir bebektir. Her anlamda annesine muhtaç olan ufacık bir bebek. Anneler en iyi şekilde bebek bakımı yapmak için adeta bilgi kurdu haline gelirler. İyi bir anne olmak için beslenme başta olma üzere, çeşitli faktörlerin rol oynadığı gelişim basamakları hakkında önemli bilgiler edinirler. Bu durum, daha bebeğin doğduğu andan itibaren geçerli olan önemli bir durum olmakla birlikte, bebeğin 1 yaşını doldurmasından sonra da geçerliliği devam eder. Çünkü gelişim bir bütündür ve ay ay değişiklik gösterir. Her anlamda bir bütün olarak değerlendirilmesi ve takip edilmesi gereken önemli bir kavramdır. Bebek gelişimi ile önemli bilgiler verdiğimiz bu yazı ile 13 aylık bebek gelişimi konusunu mercek altına alıyoruz.

13 Aylık Bebek Gelişimi: Bebek Neler Yapabilir?

Bebeklerde uyku durumu son derece değişken bir özellik gösterir ancak 13 aya kadar geçirilen sürede, herhangi bir fizyolojik rahatsızlık olmadığı durumlarda, bebekler gece uykularında son derece düzenli ve rahattır. Bebeklerde uyku durumu iyi anlaşılmalıdır. Yeni doğan bebeklerde gece uykusunda ortaya çıkan ani ağlamalar bir sorunu ifade etmez. Ancak yine de bu durum gözlendiğinde bir çocuk doktoruna başvurmak mantıklı olacaktır. Doktor kontrolü sonucunda herhangi bir fizyolojik hastalığı olmayan bebeklerin rutin ağlamalar yaptığına karar verilir. Uyku bir çeşit ruhsal değişikliktir. Bebek uyku ile yabancı olduğundan, uyumanın gerçekleşmesi ile uykudan korkabilir. Bu da ağlama gibi bir tepki ile sonuçlanır. Bu durum çok fazla sorun olarak görülmemeli doğal akışına bırakılmalıdır. 6 aya gelindiğinde bu tip izler tamamen silinmiş olur. Bu aydan itibaren uykular düzenli ve rahattır. 13. aydan itibaren ise durum tekrar değişir. Bebeğin gece uykusu sık sık bölünmeye başlar. Bunda, gördüğü rüyaların da etkisi vardır. 13 aylık bebek gelişimi ile ilgili diğer bir önemli nokta da keşfetmeye başlamasıdır. 13 aylık bebekler annelerine çok fazla bağımlı hale gelebilirler. Bu da olumlu bağlanma sürecini başlatır ki bu durum bebeğin, karakteri açısından önemli bir basamaktır. Bu dönem bebekler çok fazla hareket ettiğinden kemikleri daha belirgin hale gelir. Tek başına biraz dökülse de su içebilirler.13 aylık bebek gelişimi

13 Aylık Bebek Gelişimi: Yürüme

13 aylık bebek gelişimi başlığının en önemli konularından bir tanesi de yürüme eylemidir. Genellikle ebeveynler bu konuda çok fazla zorlayıcıdır. Daha bebekken kol altlarından tutarak, bebeğin adım atmasını beklerler. Ancak gelişim sıralılık arz eden bir süreçtir. Bebek buna hazır olduğunda yürüyecektir. Bunun için geçerli olan kemik ve kas gelişiminin tamamlanmış olması, yürümedeki temel şarttır. Aynı zamanda yürüme, beyin fonksiyonları ile de alakalı bir durumdur. Çünkü yürümede, denge esastır. Bu sebeple yürüme, bebeğin fizyolojik gelişimi ile doğrudan alakalı bir durumdur. Eğer kemik ve kas uyumu yürümeye elverişli hale gelmişse, bebek bu ayda yürümeye başlayabilir. Dengesizlik söz konusu olsa da bu normal karşılanmalıdır. Bebeği bu anlamda destekleyecek pek çok unsur yardımcı olabilir. Yürümeyi destekleyecek oyuncaklar gelişimi olumlu anlamda etkiler.

13 Aylık Bebek Gelişimi: Oyun

13 aylık bebekler oyun oynamayı çok severler. 13. ay, bebeklerin en çok oyun oynamayı istedikleri zamandır. Daha önce de belirtildiği gibi, keşfetmeye başlamaları bunun sebebidir. 13 aylık bebek gelişimi oyun oynamayı gerektirir. Çeşitli nesneleri verme alma gibi oyunları çok sever. Ayrıca saklambaç da bu zamanın en çok sevilen oyunlarından biridir.

13 Aylık Bebeklerde Yeme

13 ay bebeklerinde iştahsızlık genel bir durumdur. Yemek otomatik bir ihtiyaçtır, bu sebeple zorlamamak en iyisidir. Bu dönem diş çıkarma durumu da iştahsızlığın asıl sebebidir. Bu aylarda çocukları yemek konusuda çok zorlamamak en iyisidir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER