12 Haftalık Gebelik Döneminde Yaşananlar

0
1158

Genel anlamıyla öğrendiğiniz ilk andan itibaren bütün hamilelik süreciniz telaş ve panik içinde geçecektir. Fakat böyle bir durma hiç gerek yok öncelikle sakin olun. Bebeğinizle ilgili her gelişmeyi doktorunuza sorabilir ve onunla paylaşabilirsiniz. İşte 12 haftalık gebelik sürecinde yaşanması beklenen durumlar;

12 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebeğiniz

 • 12 haftalık gebelik içerisinde bebeğiniz 14 gram ve büyük bir erik görünümündedir.
 • Vücudunda ki birçok sistemi oluşmuş olmasına rağmen, yapılacak çok işi vardır.
 • İlk olarak ceninin sindirim sistemi, sindirimin yapılması için gerekli olan kasılma hareketlerini uygulamaya başlamaktadır.
 • Kemik iliği güvenli yerinden dışarı çıktığında, dıştan gelen mikroplara karşı silahları olan, beyaz kan hücreleri üretmeye başlamıştır.
 • Beynin alt kısmındaki hipofiz bezi hormonları üretmeye başlamıştır.

12 Haftalık Gebelik Sürecinde Bedeniniz

 • 12 haftalık gebelik içindeyken bebeğinizin yaşadığı değişiklikler sizin başınızı döndürebilir.
 • Birçok kadın bu dönemde, arada sırada baş dönmesi yaşamaktadır. Bunun nedeni kendi damarlarınızın gevşeyerek bebeğinize daha fazla kan akışına neden olan projestoron hormonudur. Bu hormon, kendinizi yorgun ve baygın hissetmenizi sağlayabilir.
 • Bedeninize ve bebeğinize giden kan akışındaki azalma, düşük kan şekeri seviyesiyle beraber, dünyanızın daha hızlı dönmesine neden olur.
 • Düzenli yemek yemeli, yeteri kadar dinlenmeli ve kalkarken dengeli bir şekilde kalkmalısınız.
 • Hamilelikten önce, rahminiz tümüyle katı bir yapıya sahiptir. Yaklaşık olarak 10 ml veya daha az sıvı içerir.
 • Rahim hamilelik döneminde plasente, cenin ve amniyotik sıvıyı taşıyabilmek için bir derece ince duvarlı, güçlü taşıyıcı şeklinde değişir.
 • Rahim hamilelik sırasında kapasitesini 500 ila 1.000 kat arttırır. Aynı zamanda rahimin ağırlığı da öncekine göre daha ağır olur.

12 Haftalık Gebelik Döneminde Seks Dürtüsü

Eşinizi hamileliğin sizi bir seks bombasına dönüştürdüğünü söyleyebilir. Yalnız siz kendinizi hiçte böyle hissetmiyorsunuz. Aksine kendinizi ölü balık gibi hissedebilirsiniz. Bunun nedeni vücudunuzda oluşan şişkinliktir. Bu dönemde her kadında hormonlar farklı etkiler gösterir. Hormonlar kimi bayanda ısıyı arttırırken, kimini de buzdolabına döndürür. Bayanların bu dönemde yaşadığı cinsel isteksizlik geçici olmaktadır. 12 haftalık gebelik döneminde yaşanan bu duygular 1 – 2 ay sonra değişmekte ve daha farklı boyutlara ulaşmaktadır. Hormonların azizliğine uğrayan erkekler, bu dönemde eşlerine karşı anlayışlı olmalı ve sevgilerini göstermek için çaba sarf etmelidir.12 haftalık gebelik süreci

12 Haftalık Gebelikte Oluşan Semptomlar

Sık Sık İdrar Yapma İhtiyacı Azalır

Bu döneme kadar sık sık idrar yapma isteğiniz, bu günden sonra azalabilir. Hamileliğin sonraki dönemlerinde tekrar ortaya çıkacak olan bu sorun, kısa süreliğine de olsa, bu dönemde sizi rahatlatacaktır.

Yorgunluk

Hamileliğin ilk üç ayı bebeğinizin enerjinize el koyması, muhtemel plasenta üretimi için fazla mesai yapmasıdır. Bu nedenle uyumak için hiçbir fırsatı kaçırmamalı ve bedeninizi bol bol dinlendirmelisiniz.

Aşırı Salyalar

Bu rahatsızlık verici durumun ikinci üç aya girerken sona ermesi yüksektir. Bu dönemde şekersiz sakız çiğneyebilir ve ağız suyu gargaraları kullanabilirsiniz.

Mide Gazı

Bu durum biraz mahcup edici olabilir ve bunu azaltmanın en iyi yolu yemeğinizi yavaş yemenizdir. Yemeği hızlı yemek gaz yutmanıza neden olur. Buda zaten var olan gazınızın daha fazla olmasını sağlar.

Artan Koku Duyusu

Burnunuz son dönemde oldukça hassas, pencerenizi sürekli açık tutmalısınız. Bu durum bazen mide bulantılarına neden olur. Yanınızda bir parça limon bulundurabilir ve midenizi bulandıran bir kokuyla karşılaştığınızda bu limonu koklayabilirsiniz. Limon mide bulantınızı biraz kesebilir. Limonun yanı sıra narenciye mide yatıştırma konusunda oldukça iyi bir çözüm olacaktır.

Artan Vajinal Akıntı

Bedeninizin mukozalarını uyaran ve artan östrojen seviyesi nedeniyle, hamilelik sırasında fazla akıntınız olabilir. Bu durum gayet normaldir. Bu dönemde astarlı külot kullanmalı ve iç çamaşırınızın kuru kalmasını sağlamalısınız.

Ara Sıra Yaşanan Baş Ağrıları

Gün içerisinde düzenli yemek yediğinizden emin olmalısınız. Öğünleri atlamak düşük kan şekerine neden olur, bu durumda baş ağrısını tetikler. 12 haftalık gebelik ultrasonu

12 Haftalık Gebelikte Beslenme Önerileri

12 haftalık gebelik için beslenme önemlidir. Anne adayının sağlığına ve beslenmesine dikkat etmesi, bebeğin sağlıklı gelişmesiyle direk olarak alakalıdır.

 • Günde 6 öğün yemek yiyin ve az yiyin.
 • Yemeklerinizi yavaş yiyin ve iyi çiğneyin.
 • Sıvı tüketimini yemekten önce ve sonra yapın. Yemek sırasında sıvı tüketmeyin.
 • Baharatlı, şekerli ve yağlı besinlerden uzak durun.
 • Uyumadan önce yemek yememeye dikkat edin.
 • Yatağınızın yastık kısmını yükseltmek mide yanmanızın azalmasını sağlar.
 • Katı besinlerle beslenmek yerine sıvı yemekler tüketin. Katı gıdalar bu dönemde kabızlık sorununuzu arttırabilir.
 • Protein, vitamin ve kalsiyum içeren besinleri tercih edin.
 • Gün içerisinde bol miktarda su tüketin.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER