12 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

0
256

Yeni bir süreç olan bu dönemde artık 12 aylık bebek gelişimi tamamlanmıştır ve artık çocuk gelişimi oldukça hızlı bir şekilde gözlemlenebilir. Bu süreçte sizi bekleyen bir çok yenilik bulunmaktadır.

12 Aylık Bebek Gelişimi: Kahvaltısı

12 aylık bebek gelişimi döneminde olan küçük gurmenizin beslenme hızı yavaşlayabilir. Beslenme hızının yavaşlamasına en büyük etken, oynayacak binlerce oyuncak ve keşfedecek kocaman bir dünyasının olması. Bebeğiniz henüz yürümediyse yakın zamanda yürümeye başlayacak ve onu mama sandalyesinde tutmak bir hayli güçleşecek. Bebeğinizin güne taptaze ve canlı başlaması için kahvaltı büyük önem taşır. Bu dönemde bebeğin birçok gıdayı almaya başlaması, kahvaltı menüsünün artmasını sağlar. 12 aylık bebeğinize yedirebileceğiniz birçok kahvaltı önerisi bulabilirsiniz.

Yumurtalı ekmek

1 dilim yumuşak tam buğday ekmeği

Devam sütünden veya anne sütünden iki yemek kaşığı ve yumurtayı bir kapta iyice çırpın.

Yapımı

Yağı bir tavada ısıtın. Ekmekleri yumurtalı süte batırın ve her iki yönünü iyice bulayın. Ekmekleri yağın içinde her iki tarafı da altın rengi olana kadar kızartın. Tavadan aldığınız ekmeklerin, fazla yağını çekmesi için havlu kâğıdın üzerine koyun. Ekmekleri ince ince kesip dilimlenmiş salatalık ve domates ile bebeğinize yedirebilirsiniz.

12 Aylık Bebek Gelişimi: Beslenmesi

12 aylık bebek gelişimi içinde olan bebeğin, diğer aylara oranla gelişimi yavaşlamış olabilir. Bu durum normal olsa da annelerde paniğe sebep olur. Ve annelerin aklına bebeğinin yeteri kadar beslenemediği gelir. Annelerin bu dönemde rahat olması ve bebeğinin gelişim döneminde olduğunu unutmaması gerekir. Bebeğin eski alışkanlıklarını yapması bu dönemde beklenmemelidir. 12. ayını dolduran bir bebeğin önüne bir muz koyup, kendiniz dondurma yiyemezsiniz. Bebeğiniz artık bilinçli ve sizin yediğiniz besinlerden tüketmek isteyecektir. Bu nedenle hem kendi beslenme düzeninize dikkat etmeli hem de bebeğiniz için sağlıklı besinler hazırlamalısınız. Akşam yemeğinde bebeğiniz, yeni tatları sizinle beraber yiyebilir. Bu dönemde bebeğin alerjik bir bünyesi yoksa yasaklı yiyeceklerin sayısı azalır. Alerjik reaksiyon gösteren durumlar ve sindirim problemleri 12. Aydan sonra çok daha az olur. Bu dönemde bebeğinizi mama sandalyesine oturtabilir ve önüne yemek yemesi için çatal kaşık koyabilirsiniz. Etrafa, üstüne başına yiyecek dökebilir ama bunu problem etmemeli ve tek başına yemek yemesine müsaade etmelisiniz.

12 Aylık Bebek Gelişimi: Aşıları

KKK/ Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak

KPA 13/ Pnomökök Aşısı 4. Doz

 1. ayda Meningokok aşısı olmayanlar 1 yaştan sonra tek doz yaptırabilir.

Suçiçeği

12 Aylık Bebek Gelişimi: Kilosu

12 aylık bebek gelişimi döneminde olan erkek bebeğin olması gereken kilo en düşük, 7450 gram en yüksek 12500 gram, kız bebeğin en düşük 7200 gram ile 1200 gram arasında olmalıdır. 12 aylık bebek gelişimi nasıldır

12 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yapar?

 • Kaşık ve çatal kullanabilir.
 • İki veya üç kelime söyleyebilir ve heceleri birleştirerek rasgele kelimeler söyleyebilir.
 • Bu ayda çekmecelere karşı büyük ilgi gösterir. Karıştırır ve içindeki eşyaları dışarı çıkarır.
 • Mobilya ve sehpaların üzerindeki örtüleri çeker.
 • Şarkı dinlemek ve şarkılı oyunlar oynamaktan hoşlanır.
 • Anne ve babaya çok düşkündür. Onlardan ayrılma korkusu oluşur ve bunu ağlayarak gösterir.
 • Yatağa ve kanepelerin üzerine tırmanarak çıkabilir.
 • Yerde otururken ayağa kalkabilir ve yürüyebilir. Koltuk kenarlarına tutunarak gezinebilir. Eşyalara tutunarak ve kısa süreli ellerini bırakarak tek başına durabilir.
 • Kitaptaki resimlere bakmaktan hoşlanır. Özellikle hayvan resimleri ilgisini çekebilir.

12 Aylık Bebek Gelişimi: Boyu

12 aylık bebek gelişimi döneminde olan erkek bebeğin olması gereken boy uzunluğu en düşük, 68,5 cm, en yüksek 82,5 cm, kız bebeğin olması gereken boy uzunluğu en düşük, 66 cm, en yüksek 81 cm olmalıdır.

12 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yer?

 • Elinden tutunca yürür. Bebeklerin birçoğu bu dönemde yürümeye başlayabilir. Fakat bu tür durumlar bebekten bebeğe değişebilir. Bebeğin gelişim hızının diğer bebeklerle kıyaslanmaması gerekir.
 • Bir nesnenin adı söylendiğinde onun ne olduğunu hemen anlar ve eşyaların ismini öğrenmeye çalışır. Kitaplarda gördüğü resimlere ilgi gösterir.
 • Giyinirken size yardımcı olur.
 • Taklit yoluyla yeni davranışlar öğrenir. Göz kırpar, sizin yaptığınız ev işlerini taklit eder.
 • Anne ve babanın anlamını bilir. Ailede olan insanlara bağlılık gösterir.
 • İnsanlarla oynamayı oyuncaklarıyla oynamaya tercih eder.
 • Karşılıklı oturarak sizinle top oynar.

12 Aylık Bebek Gelişimi: Bakımı

12 aylık bebek gelişimi bebek için önemli bir dönüm noktasıdır. Artık bebek değil çocuk sıfatı alacak ve yetişkinler gibi yürümeye başlayacaktır. Bu iki özellik 12. Ay için oldukça önemlidir. Bu ay bebeğin bakımında yapmanız gereken en önemli ayrıntı, olabilecek tehlikeleri önlemektir. Oldukça hareketli ve meraklı olduğu bu dönemde evde olabilecek tehlikeler ortadan kaldırılmalıdır. Sehpanın üzerinde bardak, tezgâhın üzerinde bıçak, makas gibi eşyalar bırakılmamalıdır. Deterjan ve benzeri ürünler kaldırılmalıdır. Bu dönemde bebek etrafındaki nesnelere ulaşma isteği duyar. Bu durumda bebeğin kendisini tehlikeye sokmasına neden olur. Yürümeye veya emeklemeye başlayan bebeğinizin güvenliği için evde tedbirler almalısınız. Prizleri kapatmalı ve bebeğinizi mümkün olduğu kadar yalnız bırakmamalısınız. Dil gelişimini desteklemek için bebeğinizle bol bol konuşmalısınız. Etrafındaki nesnelerin isimlerini söyleyerek bebeğinize göstermeniz, onun daha çabuk konuşmasını ve öğrenmesini kolaylaştırır. Bu dönemde bebeğiniz oyun oynamaktan, özellikle sizinle oynamaktan çok hoşlanır. Bebeğinizle top oynayabilir, kitaplardaki resimlere bakabilir veya birlikte parkta oyun oynayabilirsiniz. Oyunlar bebeğinizin sosyalleşmesini ve kendine güvenmesini kolaylaştıracaktır.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER