11 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

0
613

Her geçen gün büyüyen bebeğiniz 11 aylık bebek gelişimi dönemine girdiğinde yaşına 1 ay kaldığı için sizlerin heyecanı ve sorumluluğu da artmaktadır. Bu dönemde bebeğiniz daha çok ilgi görmek isteyecek ve daha fazla hareketlenecektir. Bu durum sizi biraz fazla yorsa da onun büyüdüğünü görmek ve yaşına sayılı günlerin kalmış olması size bu yorgunluğu unutturacaktır. Bu ayda bebeğiniz biraz daha büyüdüğü ve her şeyi merak ettiği için tüm dikkatiniz onun üzerinde olmalı ve ona zarar vereceğini düşündüğünüz her şeyi ortadan kaldırmalısınız.

11 Aylık Bebek Gelişimi: Kahvaltısı

Bebeğiniz bu ayda biraz daha büyüdü ve bu dönemde ona özel besinler hazırlamanıza gerek yoktur. Anne sütüne devam ettiğiniz bebeğinize kahvaltıda bir tatlı kaşığı pekmez dört tane bebe bisküvisi bir dilim ekmek yedirebilirsiniz ayrıca bu ayda kahvaltılarda evde hazırladığınız meyve suyunu içirebilirsiniz.

11 Aylık Bebek Gelişimi: Beslenme

11 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğinize kendiniz için pişirdiğiniz ev yemeklerinden yedirebilirsiniz. Pişirilen yemeklerin püreler halinde bebeğe verilmesi bebeğin daha çok yemesine katkı sağlayacaktır. Bebek 11. ayda yeni tatlar keşfetmeye devam ettiği için farklı tatları denetmekten çekinmeyin. Bebeğinizin yaşını doldurmasına 1 ay kaldığı için yaşını doldurmuş bir bebeğin yediklerinin büyük bir kısmını yiyebilecek durumdadır. Bu dönemde önemli olan bebeğin ne yediğini görmesidir. Yani bu dönemde yiyeceklerin ayrı ayrı daha faydalı olacaktır. Bebeğinizin 11.ayda dişleri çıkmaya başladığından hafif pütürlü ve taneli yemekleri yemesinde de sakınca yoktur. Fakat 11. ayda da hala tuz kullanmıyoruz. Ara öğünlerde 1 kâse yoğurt ve meyve püresi akşamları ise muhallebi ya da çorba verebilirsiniz. Gece yatmadan önce de anne sütü vermeniz faydalı olacaktır.

11 Aylık Bebek Gelişimi: Aşıları

11 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğinize yaptırmanız gereken bir aşı bulunmamaktadır.

11 Aylık Bebek Gelişimi: Kilosu

Bebeğiniz 11 aylıksa ve erkekse en düşük 7200 gram en yüksek 12200 gram olmalıdır. Bebeğiniz kız ise bu rakamların en düşük 7000 gram en yüksek 11700 gram olması gerekir.

11 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yapar?

Bebeğiniz 11.ayda rahatlıkla ayakta durabilir ve yardım etmek istediğinizde sizi reddedebilir. Bu ayda ayakta iken yavaş yavaş eğilmesi ve düşmeden oturma pozisyonuna geçmesi de söz konusudur. Bu ayda bebeğinizin etrafını farklı açılardan görmesi onu heyecanlandıracaktır. 11.ayda bebeğiniz koltuk veya sehpa gibi nesnelerden tutunarak çok rahat yürüdükten sonra ellerini bırakabilir hatta tutunmayı unutarak kendi başına yürüyebilir. Merdivenler birçok bebeğin ilgi alanı olduğu için bebeğiniz bu ayda merdivenleri kendi başına çıkmak isteyecek ancak inmeye korktukları için ağlamaya başlayacaklardır. Bebeğiniz tüm bunları yaparken birçok kez düşecektir. Ancak çok canı yanmadığı sürece tepki vermeyecektir. 11 aylık bebek gelişimi sırasında bebeğiniz fiziksel gelişimin dışında birçok yönde de gelişim gösterecektir. Mesela mutfaktan gelen ses ve kokulardan akşam yemeğinin hazırlandığını anlayacaktır. 11 aylık bebek artık nesneleri çok iyi bir şekilde kavrar ve parmaklarını daha iyi kullanır. Bu ayda bebeğinizin keşfetmeye yönelik hareketleri onu oyuncak ve diğer nesneleri sınıflandırmaya yönlendirecektir. Bu yüzden bebeğiniz sürekli şekil ve boyutları inceleyecektir. Bebeğiniz bu ayda sürekli onaylanmayı bekler ve sizden beklediği ilgiyi görmeye çalışır. Bu yüzden onu şımarttığınızı söyleyen kişilere aldırmamalısınız.11 aylık bebek gelişimi

11 Aylık Bebek Gelişimi: Boyu

11 aylık erkek bebeğin en düşük 67.5 cm en yüksek 81.5 cm olması kız bebeğin ise en düşük 65 cm en yüksek 79.5 cm olması gerekir.

11 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yer?

Bebeğiniz 11 aylık ve yaşına girmesine 1 ay kaldı. Her geçen gün büyüyen bebeğinizin 11.ayda birçok besini yemesi ve yeni tatları denemesi gerekir. Size önereceğimiz ve bebek beslenmesi için oldukça etkili olan 11 aylık bebek menüsü bu ayda yol göstericiniz olacaktır.

11 aylık bebek menüsü

Sabah :  Anne sütü

Kahvaltı :  1 tane yumurta sarısı

                1 bardak evde hazırladığınız meyve suyu ya da bir bardak sulandırılmış süt

                1 tatlı kaşığı pekmez

                1 çay kaşığı yağ

                4 tane bebe bisküvisi

Öğlen :   Sebze püresi tarhana veya yayla çorbası ile birlikte bir dilim ekmek

İkindi : Meyve püresi bir kase yoğurt

Akşam : Tercihe göre muhallebi ya da çorba

Gece : Anne sütü

11 Aylık Bebek Gelişimi Ve Bakımı

Bu ayda bebeğinize kitap okumak ve resimler göstermek onların etraftaki nesneleri daha iyi tanımasını sağlayacaktır. Bu dönemde bebeğinize harf ya da kelime öğretmek yerine ona bol bol kitap okuyun. Bu ayda bebek oyuncağını büyük bir ustalıkla arayacağı için oyuncak nerede oyununu oynayabilirsiniz. Bu ayda bebeğiniz hala sizin desteğinize ihtiyaç duyuyordur. Bu yüzden bebeğinize ilgi beklediğinde karşılık göreceğini göstermelisiniz. 11. ayda günlük hayattaki eşyalar bebeğinizin oldukça dikkatini çekmektedir. Bu yüzden kırılacak veya bebeğinize zarar verecek eşyaları onun görmeyeceği bir yere koymalısınız. Ona resimli ve hareketli kitaplar alarak nesnelerin yerini sorup onun gelişimini destekleyin. Bu ayda bebeğiniz kelimeler taklit etmektedir. Bu yüzden nesneleri ona iyi tanıtarak bilinçli olarak kullandığı kelime sayısını arttırmalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER