10 Haftalık Gebelik Döneminde Yaşananlar

0
234

Hamilelikte 10. Haftanın en büyük özelliği, bebeğinizin embriyo döneminden çıkarak fetüs olarak adlandırılacağı dönemin içine girmesidir. 10 haftalık gebelik anne adayı için tehlikelerin atlatıldığı bir dönemdir. Bu dönemle birlikte bebek artık bir insan görünümüne kavuşmaya başlamıştır. Hamileliğinizin 10. Haftasından sonraki haftalar, fetal dönem olarak adlandırılır. Bu haftalar anne karnında bulunan bebeğinizin gelişimi açısından önemlidir. Bu dönemde bebeğiniz bir erik büyüklüğündedir. Kısmen gelişen kemikler ve uzayan uzuvlar sayesinde bebeğinizin ağırlığı 2,5 gram kadardır. Başının üstünden poposuna kadar, 2 ya da 3 santimdir. Bu durum bebeğiniz için geçerlidir.

10 Haftalık Gebelik Sürecinde Bedeniniz

Birçok anne adayı için bu dönemde yaşanabilecek en büyük problem kabızlıktır. Hamilelik hormonlarının yükselmesi kalın bağırsağın işten kaytarmasına neden olur. Buda bağırsaklarınızın yavaş çalışmasına ve sizin için büyük bir sorun olan kabızlığa yol açar. Sebzeler ve tam tahıllar bu dönemde size yardımcı olabilir. Bunların dışında bol su tüketmeli ve egzersiz yapmalısınız. Bu dönemin diğer bir sıkıntısıysa, baş ağrılarıdır. Bu ağrılar hamilelik süresince devam edebilir veya bir süre sonra azalarak kesilebilir.

10 Haftalık Gebelik Boyunca Uygulanabilecek Kabızlık Kürleri

Kabızlık problemi bütün hamilelerde karşılaşılabilen yaygın bir sorundur. Hamileliğin ilk üç ayı anneler bu konuda fazlasıyla sıkıntı çeker. 10 haftalık gebelik döneminde bu sorunlar annenin sıkıntıya girmesine sebep olur. Peki, bunun için ne yapmalısınız?

 • İlk önce yapmanız gereken şey, bağırsaklarınızı tıkayacak gıdalardan uzak durmaktır.
 • Özellikle lifli besinler tüketmelisiniz. Kuru meyveler, zengin lif içeren kahvaltı gevrekleri, kayısı, şeftali, armut, elma, çiğ ve az pişmiş sebzeler bu sorununuzu hafifletebilir.
 • Bol miktarda su ve sıvı almalısınız. Aldığınız lifli besinlerin sindirilmesi için su tüketimi önemlidir. Eğer su tüketmezseniz kabızlık probleminizi çözemezsiniz.
 • Gün içerisinde sürekli oturmak bağırsaklarınızın daha az çalışmasına neden olur. Bu nedenle egzersiz yapmalı ve hareket etmelisiniz. Bunun için günde yarım saat hafif tempoda yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu hem bağırsaklarınıza iyi gelecek hem de daha sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacaktır.10 haftalık gebelik

10 Haftalık Gebelikte Oluşan Semptomlar

Yorgunluk

10 haftalık gebelik sizin kendinizi, ölü balık gibi hissetmenizi sağlayabilir. Bu ay sonunda kendinizi daha az yorgun hissedeceksiniz. Bu dönemde her şeye yetişmeye çalışmayın. Kendinize vakit ayırın ve bol bol dinlenin. Yatmadan önce küçük yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Yürüyüş sonrasında daha iyi uyuduğunuzu göreceksiniz.

Bulantı Kusma

Bu dönemde sabahları bulantı hissedebilirsiniz. Bunun için öğünlerinizi atlamamalısınız. Bir şeyler yemek gerçekten midenizi alt üst ediyorsa deniz tutulması veya akupresür bantlarını kullanabilirsiniz. Bir küçük zencefil emmek, mide bulantınıza iyi gelebilir.

Mide Yanması Ve Hazımsızlık

10 haftalık gebelik döneminde mide yanmasını önlemenin en iyi yolu, yatar pozisyonda yemek yememektir. Yatarken başınızın yüksek olması da mide yanmanızı engelleyebilir. Başınızın yüksekte durması, mide özsularının bastırılmasını sağlar. Bu sayede mideniz daha az hazımsızlık çeker.

Mide Gazı

Hormonlar, vücuttaki kasların gevşemesini sağlar. Mide ve bağırsak yolunda genişleyen kaslar, daha fazla hazımsızlık ve daha fazla bağırsak gazı demektir. Bu nedenle bu dönemde gaz yapan besinleri tüketmemelisiniz.

Bedeninizde Görünen Damarlar

Vücudunuzda artan kan miktarı, göğüs ve karın boyunca oluşan karmaşık damarlara neden olur. Bu damarların görevi bebeğinize besin ve kan taşımaktır. Vücudunuzun bu noktalarında oluşan damarları kafanıza takmamalısınız. Sonunda kaybolacağını hatırlayarak rahatlayabilirsiniz.10 haftalık gebelik beslenme

10 Haftalık Gebelikte Beslenme Önerileri

 • Bu dönemde anne adayı çay ve kahve tüketimini azaltmalıdır. Bu besinlerin yerine, süt, taze sıkılmış meyve suyu, ayran tercih edilmelidir. Kola gibi asitli içecekler tüketilmemelidir.
 • Salatalara ve yemeklere kullanılan yağların içine zeytinyağı karıştırılmalıdır.
 • Yemeklerdeki tuz oranını azaltmalı, hatta iyotlu tuz kullanmalıdır.
 • Bebeğin sağlığı için hazır gıda ürünleri tercih edilmemelidir.
 • Yiyeceklerde haftada 2 gün kırmızı et, 2 gün balık ve 2 gün beyaz et olarak yer vermelidir.
 • Sebze ve meyveler iyi yıkanarak tüketilmeli ve mevsiminin yeşillikler tüketilmelidir.
 • Katkı maddesi içeren sucuk, salam, sosis gibi gıdalar mümkün olduğunca az tüketilmelidir.
 • Çiğ et tüketilmemelidir.
 • Bu dönemde vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tüketilmelidir. 10 haftalık gebelik döneminde beslenme düzenine dikkat etmek bebeğin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER