10 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

0
351

Bebeğiniz 10 Aylık bebek gelişimi dönemine girdi ve bakımı gittikçe zorlaşıyor. Bu ay itibariyle bebeğiniz daha fazla hareketlenecek ve çevresindeki nesnelere merakı artacaktır. Sizlere bu yazımızda bu ay ile ilgili bilinmesi gereken bilgileri özetledik. Bu yazımızı okuyarak konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

10 Aylık Bebek Gelişimi: Kahvaltısı

10 aylık bebeğinize bulamaç şeklinde kahvaltı yaptırmanız daha faydalı olacaktır. Tabi ki sürekli böyle olması bebeğinizin bu durumdan rahatsız olmasına neden olabilir. Bu yüzden hafta içleri bulamaç şeklinde kahvaltı tercih ederken, hafta sonları sizinle normal bir şekilde kahvaltı yapmasını tercih etmelisiniz. Çünkü bebeğin kahvaltısını bulamaç şeklinde yapması yüklü bir kahvaltı yaparak gün içerisinde alması gereken kalori miktarının çoğunu kahvaltıda almasını sağlar. Bu sayede bebeğiniz diğer öğünlerde yemek yemek istemese bile vücudu kalori yönünden düşük olmaz.

10 Aylık Bebek Gelişimi: Beslenme

10 aylık bebek gelişimi kapsamında bebek beslenmesi farklı bir boyuttadır. Çünkü bu yaştaki bebeğiniz için besin almaktan ziyade olayları ve çevreyi keşfetmek daha ağır basmaktadır. Bu yüzden bebeğiniz on aylıksa ona yemek yedirirken yediği yemekten daha fazlasının üstünde kalması ya da etrafa dökülmesi normal bir durumdur. Bu aylarda anne sütüne devam edilmesi gerekir. Ancak bunun yanında bebeğiniz artık besinleri çiğneyebilmeyi ve yutmayı kavramıştır. Bu ayda bebeğin damak tadı gelişeceğinden besinlerin sade şekilde vermelisiniz. Mesela meyveyi direk olarak vermeniz o meyvenin tadını daha iyi kavrayabilmesini sağlayacaktır. Onuncu ayda bebeğinize artık tabağınızdaki yemeklerden verebilirsiniz. Ancak bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar yemeğin tuzsuz ve baharatsız olması gerekir. Bebeğiniz yemek alışkanlığını kazandığı için yemek saatleri belirlemeli ve bebeğinize bu aydan itibaren bu yemek saatlerini uygulamalısınız. Yani sabah, öğlen ve akşam yemeklerini bebeğinize düzenli bir şekilde vermeli ara öğünlerde ise meyveler yedirmelisiniz. Onuncu ayda bebeğinize verdiğiniz besinler artık ek besinler değil asıl besinlerdir. Onuncu aya kadar anne sütünün yanında verilen tamamlayıcı ek besinlerdi ve anne sütü daha baskındı. Onuncu aydan sonra ise diğer besinler baskın duruma geçecektir. Bu ayda yiyecekleri bebeğinizin önüne küçük parçalar halinde hazırlayıp verin. Bebeğiniz bu sayede yeme alışkanlığını kazanacaktır.

10 Aylık Bebek Gelişimi: Aşıları

Onuncu ayda bebeğe yapılması gereken bir aşı yoktur.

10 Aylık Bebek Gelişimi: Kilosu

10 aylık erkek bebeğinizin en düşük 6950 gram en fazla 11900 gram olması idealdir. Kız bebeğinizin ise en düşük 6750 gram en fazla11200 gram olması idealdir.

10 aylık bebek gelişimi nasıldır

10 Aylık Bebek Gelişimi: Neler Yapar ?

  • 10 aylık bebeğiniz artık bir şeylere ya da birilerine tutunarak ayakta durabilmektedir. Oturur vaziyette iken ayağa kalkabilir.
  • Elinden oyuncağını veya bir nesneyi almaya çalışırsanız size karşı koyabilir.
  • Rastgele anne, baba, dede gibi kelimeleri çıkarabilmektedir.
  • Bebeğiniz 10 aylıkken el çırpmaya ve el sallamaya başlar. Yani bu ayda hareketlenmeleri artacaktır.
  • Artık bebeğiniz sizden istediklerini ağlamadan belli edecek duruma gelmiştir. Sizden bir şey istediği zaman bunu anlayabileceksiniz.
  • Bebeğiniz 10 aylık olduğunda tek başına su içebilir.
  • Bu ayda bebeğinizin anlaşılması imkansız garip konuşmaları sizi korkutmasın. Çevresini ve insanları anlamaya, keşfetmeye çalışan bebeğiniz bu ayda konuşabilmek için daha fazla çaba sarfedecektir.
  • Bu ayda bebeğiniz bir iki adım atabilir, hatta biraz erkenci davranıp yürümesi bile söz konusu olabilir.

10 Aylık Bebek Gelişimi: Boyu

10 aylık bebek gelişimi sırasında erkek bebeğinizin boyu en düşük 66 cm en yüksek 80 cm olmalıdır. Kız çocuğunuzun ise bu ayda boyu en düşük 63.5 cm en yüksek 78.5 cm olmalıdır.

10 Aylık Bebek Gelişimi: Neler yer

9.ay itibariyle bebeğinize başladığınız etten buğday ununa yumurtada balığa bir çok gıdaya 10.ayda da devam etmelisiniz.  10 aylık bebek gelişimi kapsamında 10.ay bebeklerin gıdaları tanıması açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden anne bebeğe yemek yedirirken dikkatli davranmalıdır. Bebeğinizi yeni gıdalarla tanıştırırken onun vermiş olduğu sinyalleri göz ardı etmemelisiniz. 10.ay itibariyle bebeğinize parmak yiyecekler vermeye başlayabilirsiniz. Sadece dişlerini kaşımak ya da yiyeceklerle oynamak için dahi olsa meyve parçaları kemirebileceği bisküviler verebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin kendini beslemesine ve yeni gıdalarla tanışmasına fırsat vermiş olursunuz.  10 aylık bebeğini dişlerini çıkardığı için katı besinleri rahatlıkla yiyebilecektir. Bu yüzden yemek yerken bebeğinizi de sofraya oturtarak yediğiniz besinlerden verebilir ve ona kaşık tutmayı öğretebilirsiniz. Öğle öğününde sebze püresi yedirebilir sonrasında ise ara öğün olarak bir kâse yoğurt ya da meyve püresi verebilirsiniz. Bu ayda bebeğinize hazırladığınız meyve suyuna ya da meyve püresine şeker koymamalısınız. Bebeğiniz için seçtiğiniz meyve ve sebzelerin doğal, taze ve mevsimine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. 10 aylık bebek gelişimi sırasında mevsimine uygun olarak bebeğinize havuç, ıspanak, bezelye, patates verebilirsiniz. Bebeğinize bu ayda gaz yapabileceği için patlıcan, pırasa, lahana, domates ve soğan verilmesi pek önerilmez.

10 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

Bu ayda bebeğiniz çevreyi keşfetmek istediğinden evi içerisinde gezmesine müsaade edin. Ancak kendisine zarar verebilecek, kırılabilecek eşyalara karşı daha dikkatli olun. Bebeğinizin etrafında hap temizlik malzemesi gibi zarar verici malzemeler kullanmayın. Bu ayda bebeğinizi gündüzleri 2-3 saat uyutmanız gelişimi açısından faydalı olacaktır. Ayrıca bu ayda bebeğinizin dil gelişimi için ona kitap okuyun.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER