1 Haftalık Gebelik Dönemi

1
6143

Gebelik, yaklaşık 40 hafta süren ve her bayanın yaşamak istediği bir süreçtir. Zor bir süreç olsa da her bayanın heyecanlandığı ve tarifi mümkün olmayan duyguların yaşandığı süreçtir. Aslında bilinçli ve her an doktor kontrolünde geçirilmesi, sizlerin bu süreci daha kolay atlatmasına yardımcı olur. Bu süreçte ki en önemli dönem ise 1 haftalık gebelik dönemidir.

1 haftalık hamilelik.
1 haftalık gebelik dönemi, annenin farkında olmadan yaşadığı ancak en zorlu dönemlerden biridir. Bu dönemde henüz bebek oluşmaz ancak yavaş yavaş belirtilerini göstermeye başlar.

Hamilelikten Önce ve 1 Haftalık Gebelik Döneminde Doktor Kontrolü

Hamileliğe karar verdiğiniz dönemde anne ve bebek sağlığını tehdit edebilecek durumların yaşanmaması için mutlaka kadın doğum doktoruna başvurmanız gerekir. Bu süreçte doktorunuz sizi muayene ederek, çeşitli tetkikler isteyecek ve tüm kontrollerinizi yapacaktır. Bu kontroller, 1 haftalık gebelik döneminde yaşanan pek çok sıkıntıya engel olacaktır. Hamilelik öncesinde bu işlemi yapmanız sizin daha önce geçirmiş olduğunuz veya o anda sahip olduğunuz hastalıkların tanınması içindir. Böylelikle oluşabilecek tehditlere önlem alabilme şansınız olacaktır. Örneğin hamilelik öncesinde folik asit desteğiyle, bebekte çıkabilecek sakatlıklara karşı önlem alınmasını sağlayacaktır.

Peki, Folik Asit Nedir?

Vücudumuzda bulunan folat vitaminin sentetik karşılığı olarak bilinen folik asit, hamilelik öncesi dönemde sizler için önemlidir. Folat, vücudun kan hücreleri gibi hızlı çoğalan hücrelerde bölünme işleminde, kritik basamaklarda kullanılır. Hamilelerde bebeğin organlarını oluşturacak hücrelerin, folik asite ihtiyaçları vardır. Bu sebeple eksikliğinde, başta bebeğin hızlı çoğalan hücreleri ve birçok organda sakatlıklar olabilir.

 Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

Tabii ki hamileliğin ilk ve en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Ancak adeti geciken her bayan hamiledir teşhisini koymak da doğru olmaz. Çünkü bazı kadınlar hamileliğin ilerleyen süreçlerine kadar, hiçbir belirti yaşamayabilir. Bunun sebeple hamile olduğunuzu anlamak için ya bir hamilelik testi ya da kan testi yaptırabilirsiniz.

1 haftalık gebelik
Gebeliğin ilk haftasında hamile olduğunuzu anlamak için mutlaka kan testi yaptırmanız gerekir.

1 Haftalık Gebelik Belirtileri

Adet Kanamasının Gecikmesi

Adet döngüsü gebe kaldığınız ilk haftaya denk geldiyse, bu da ilk belirtilerden olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki bazı enfeksiyon hastalıkları, iklim ve çevre, stres, kansızlık gibi etmenler de adet kanamasını geciktirmektedir. Bu yüzden hemen hamile teşhisi koymak doğru olmaz.

Bulantı Ve Kusma

Hamileliğin ilk haftasından itibaren beliren en yaygın hamilelik belirtisidir. Hamilelerin birçoğu bu evrede sabahları bulantıdan şikâyetçi olurlar. Bulantının sabah saatlerinde görülüp günün ilerleyen saatlerinde azalarak kaybolması, hamileliğin erken bulgularındandır. Bazı bayanlarda ise 1 haftalık gebelik döneminde, bulantı dışında kusacakmış gibi olma ya da kusma olayları gerçekleşebilir.

 Vajinal Akıntı Artışı

İlk haftada vajinal akıntının artması olası bir durumdur. Gebeliğin oluşmasıyla hormonal değişimlere bağlı olarak döl yolu akıntısında artış meydana gelir ve bütün hamilelik sürecinde devam eder. Bazı hamilelerde son aylarda bu akıntı oldukça rahatsız edici bir duruma gelir.

1 Haftalık Gebelik Döneminde Alınması Gereken Vitaminler

Hamile kalmak üzere olan ve bunun için çaba gösteren bayanların özellikle folik asit yönünden zengin bir beslenme düzenini takip etmeleri gerekir. Günde 400 mikrogram folik asit almaları gerekir. Yeterli miktarda alınmadığında ise bebeğin beyin ve sinir sisteminde gelişim bozuklukları meydana gelebilir.

Uzak Durulması Gereken Durumlar Ve Alışkanlıklar

Hamileliğin öğrenilmesinden sonra bayanların sigara, alkol, uyuşturucu gibi tüm zararlı alışkanlıklardan kesinlikle uzak durmaları gerekir.  Aksi takdirde bu maddeler ilk haftadan itibaren bebekte gelişim bozukluğu, solunum yolu problemi, düşük kiloluluk gibi birçok probleme neden olacaktır. Bu dönem içerisinde reçeteli veya reçetesiz olarak alınan tüm ilaçların da doktor kontrolünde bırakılması gerekir. Baş ağrılarında veya karın ağrılarında, ağrı kesici almaktan kaçınılmalıdır.

Aynı zamanda, 1 haftalık gebelik döneminde, psikolojik olarak kendinizi bu duruma hazırlamalısınız. Bu haftada henüz hamile olmasanız bile bu fikre kendinize alıştırmak oldukça önemlidir. Sadece fiziksel olarak hazırlanmanız sağlıklı bir hamilelik için yeterli olmaz. Psikolojik olarak da hamile olduğunuz ve bir can taşıdığınız fikrine odaklanmanız gerekecektir.

1 haftalık gebelik

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren tüm kötü alışkanlıklarınızı bırakmalı ve gerekli olan besin takviyelerini almaya başlamalısınız. Bu tavsiyeler hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir ve mutlaka uygulanmalıdır.

1 YORUM

  1. gebe olduğunuzu anlar anlamaz hemen folik asit kullanmak lazım.folbiol denen bir ilaç.ağza atın eritin ya da suyla için.ama mutlaka kullanılması lazım.gebelik döneminde B vitamini grubunda yer alan bir ilaçtır.

CEVAP VER