1 Aylık Bebek Gelişiminde Önemli Hususlar

2
1290

Hamilelik bir kadının hayatında yaşayabileceği en önemli, en heyecanlı ve en zorlu süreçlerden biridir. İçinizde bir canlının büyüdüğünü hissetmek, onun sizden beslendiğini bilmek ve vakti geldiğinde bebeğinizi kucağınıza almak sizi bambaşka bir birey haline getirir. Bu zorlu hamilelik süreci bittikten sonra da hayatınız tamamen değişir ve yepyeni zorluklar ile karşı karşıya kalmaya başlarsınız. Peki, doğumdan sonra 1 gün içerisinde bile değişen, her geçen saatte büyüyen ve yeni bir şeyler öğrenen bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren sizi ve minik meleğinizi neler bekliyor? 1 aylık bebeğinizle ilgili gelişmeleri inceleyelim.

1 aylık bebek bakımı
1 aylık bebek gelişimi, oldukça hızlı olur. Bebeğiniz ilk doğduğu ana göre biraz daha kilo alır ve gülmeye başlar. size yavaş yavaş tepki vermesi, mutluluğunuzu arttırır ve bebeğinizle olan bağınızı kuvvetlendirir.

1 Aylık Bebeğinizin Beslenmesi

Doğumdan sonra bebeğinizi emzirebiliyorsanız ve bebeğiniz emme konusunda sıkıntı yaşamıyorsa ona iki saatte bir, sadece anne sütü verebilirsiniz.

Doğumdan sonra özellikle ilk 6 ay elbette ki bebeğinizi anne sütü ile beslemeye devam etmeniz gerekmektedir. Her doktorun tavsiye ettiği en önemli besin bebeğiniz için gerekli olan anne sütüdür. Sadece bebeğinizin karnını doyurmak için olduğunu düşündüğünüz emzirme olayı, aslında sizin bebeğiniz ile aranızda ki bağı güçlendirecek olan, en önemli paylaşımdır. Bu nedenle bebeğinizi emzirirken onunla baş başa olmaya dikkat edin ve size dokunarak tanımasına izin verin. Unutmayın onu sadece beslemek için değil aynı zamanda birbirinizi tanımak içinde emziriyorsunuz.

Aynı zamanda bebeğiniz beslenirken olabildiğince rahat olmalıdır. Bu sebeple onu çok fazla sarmamaya özen gösterin. Bu sayede bebeğiniz sadece karnını doyurmaya odaklanacak ve daha mutlu olarak beslenebilecektir. Bebeğiniz beslenirken, ona nefes alabilme ve dinlenme fırsatları sunun. Onun da sizin gibi bir insan olduğunu ve devamlı olarak beslenirse rahatsız olabileceğini unutmayın.

1 Aylık Bebeğinizin Aşıları

Yeni doğmuş bebeğiniz için ilk 1 ayda yapılması gerek bir aşı yoktur.

1 Aylık Bebeğinizin Kilosu

Bebeğiniz 1 aylık iken en az 3 kilo en fazla 5 kilo 750 gram olmalıdır.

1 Aylık Bebeğiniz Neler Yapar?

Henüz 1 aylık olan bir bebek, bu süreç içerisinde, kesinlikle televizyondan uzak tutulmalıdır. Ağladığı zaman susturmak için eline telefon verilmemeli ya da televizyon açılmamalıdır. Ağladığı zaman küçük ses çıkartan renkli oyuncaklar ile oynamaktan mutluluk duyacaktır. Anne ve babasını yavaş yavaş tanımaya başlar ve siyah beyaz renk ayrımını rahatlıkla yapabilir.

1 aylık bebek
1 aylık bebeğinizin uykusu, gelişimi için oldukça önemlidir. Karnı aç olan ve doymayan bebekler, normalden daha az uyur ve daha huzursuz olur. Ancak karnı doymuş bir bebek, mışıl mışıl uykuya dalacaktır.

1 Aylık Bebeğinizin Boyu

Bebeğiniz 1 aylıkken normal boyu en az 51 cm, en çok 60 cm olmalıdır. Eğer bu ölçülerde bir bebeğiniz varsa, gayet sağlıklı bir miniğiniz var demektir.

1 Aylık Bebek Neler Yer?

Bebeğiniz ve sizin için yedikleriniz oldukça önemli bir yer tutar. Hem bebeğinizin gaz sancısı çekmemesi açısından, hem de sizin daha huzurlu bir uyku çekebilmeniz için bu süreçte kimyon, kekik ya da rezene çayı tüketmeniz oldukça etkili olacaktır. Tüketmeniz gerekenler haricinde, acı, baharatlı ya da çok yağlı besinleri kesinlikle yememeli ve mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Unutmayın siz ne ile beslenirseniz bebeğiniz de onlarla beslenir. Bebekler genellikle geceleri 4 ile 6 saat arasında uyurlar. Bu saatler arasında ekstra bir besin ile beslemenize gerek yoktur. Fakat bebeğiniz uyuyor olsa bile her iki saatte bir uyandırıp emzirmeniz gerekmektedir. Bebeğiniz beslenmek istemese bile bu konuda olabildiğince ısrarcı davranmanız gerekebilir. Ama sütünüz yetmiyorsa ya da bebeğiniz emmiyorsa ünlü markaların 0 – 3 aylık mamalarından alabilir ve bebeğinize içerebilirsiniz. Bu mamaların seçiminde oldukça özenli ve dikkatli davranmanız önemlidir. Çünkü bebeğiniz için gerekenden fazla miktarlarda mama ya da süt hazırlarsanız bebeğiniz kusabilir ve yediklerinin de hiçbir faydası ya da etkisi olmamış olur.

1 aylık bebek
Bebeğinize ne kadar özenli bakarsanız, size o kadar çok ilgi gösterecektir. Bu özeninizin karşılığını uslu bir bebek olarak verecektir.

1 Aylık Bebeğinizin Bakımı

Bebeğiniz, bu ay içerisinde göbek kordonu düştükten sonra, 2 günde bir yıkanabilir. Hatta bebeğiniz eğer bir yaz bebeğiyse ve banyo yapmaktan hoşlanıyorsa, onu her gün yıkayabilirsiniz. Tabii ki soğuk bir havada bebeğinizi devamlı yıkamak bebeğinize zarar verecektir ve onun hasta olmasına neden olacaktır. Devamlı banyo yaptıramasanız bile bebeğiniz için önemli yerleri ( kafa, popo, yüz, boyun ) sürekli olarak temizlemeye özen gösterin. Eğer bebeğinizi akşam vakitlerinde yıkarsanız bu onun daha rahat uyumasına yardımcı olacaktır. Kesinlikle bebeğinizi tok karna yıkamayın. Bu onun kusmasına neden olacaktır.

Eğer yaz mevsimindeyseniz bebeğinizi açık havaya çıkartın ya da kış mevsimiyse ona kısa kollu bir badi giydirerek kapalı camın önüne yatırın ve kollarının ve bacaklarının güneş almasını sağlayın. Bu sayede hem kemiklerini geliştirecek hem de onun vücudu için gerekli olan D vitaminini sağlamış olacaksınız. Bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde asitliği az olan, el yapımı zeytinyağı ile temizleyerek, yumuşatın. Bebeğinizi besledikten ya da emzirdikten sonra 10 ya da 15 dakika omzunuzda bekleterek, sırtını sıvazlayın ve gaz çıkarmasına yardımcı olun. Bebeğinizi kesinlikle kucağa alıştırmamaya özen gösterin.

Bütün bunların yanında derin bir nefes alın ve rahatlayın. Dünyanın en güzel duygusu olan annelik hissini yaşıyorsunuz ve bebeğiniz bir daha 1 aylık olmayacak. Bütün bu anların ve hareketlerin keyfini çıkartmaya bakın. Çünkü minik bebeğinizin özellikle sakin ve bilinçli bir anneye ihtiyacı var.

1 aylık bebek
Bebeğinizin sağlıklı ve huzurlu olması için, beslenmesi ve bakımına özen göstermelisiniz. Ayrıca anne sütü de çok önemlidir. Yediklerinize mutlaka özen gösterin.

2 Yorumlar

  1. bir aylık bebeklerdeki sarılık oranlarına dikkat edin.bende bir aylık bebek gelişimini araştırırken buldum. bebeklerin cildi az da olsa sararacak olursa hemen doktora gidin. ilk doğumdan bir aya kadar ortaya çıkabiliyor dikkat edin

CEVAP VER